GeriDünya Kahramana bak, çocuğu tanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kahramana bak, çocuğu tanı

Psikologlar çocukların hangi Disney kahramanını niye beğendiğini açıklıyor ve ekliyor: çocuğunu tanımak istiyorsan beğendiği kahramana bak.

Ölüm korkusuna, cinsel hayatla ilgili ‘bilmek isteyip de soramadıklarına’ hatta ‘hayatı zehir eden’ küçük komplekslere... Disney'in kahramanları her derde deva. Bebekler ve çocuklarla ilgili pek çok kitabın yazarı, pediatr Edwige Antier ‘Disney kahramanları çocuklar için vazgeçilmez birer oyun arkadaşı’ diyor.

Gerçekten de (bugün televizyonlarda rakip olarak karşılarına çıkan yüzlerce çizgi kahramana rağmen) Miki'nin, Pamuk Prenses'in, Aslan Simba'nın çocukları nasıl büyülediğine herkes şahit olmuştur. Ekranın karşısında, aynı çizgi filmi, üçüncü kez, beşinci kez, onuncu kez seyredişlerine, her anne baba, kızgınlakla karışık hayret etmiştir.

Ünlü pediart, işte bu ilişkinin ardında ‘çocuk psikolojisinin’ önemli bir rol oynadığını anlatıyor: ‘10 yıl kadar önceydi. 4 yaşındaki Julien adlı bir çocuğu izliyordum. Televizyonda bir Miki çizgi filmini, adeta büyülenmiş gibi, seyrediyordu. Sebebini araştırmaya başladım...’

Miki fare

Miki sadece bir fare değil, çocuğun aynası. Çocuk kendini tam Miki gibi görüyor. Vücuduna göre kocaman bir kafası, koskoca yuvarlak gözleri, 4 parmakli elleriyle Miki'nin fareyle ilgisi yok. Ama 4 yaşında bir çocuğun ilk çizmeye başladığı insan resmine tıpatıp benziyor. Çocuk kendini daha koca kafalı bir bebek olarak görür. Kocaman şaşkın gözler, çocuğun kendi varlığı, ve dolayısıyla da, cinsellik hakkında kafasındaki soruların ifadesidir. Miki'nin fareler gibi 5 değil de 4 parmağının olması ada önemli : yuva çocuğu eli böyle çizer. 5 parmaklı çizmeye başlayan çocuk artık okuma yazma öğrenebilir.

MİNİ VE DEYZİ

Mini ve özellikle de Deyzi küçük kızların ilk ‘kadınsal cazibe’ dürtüsünü geliştirmesini sağlar.

kötü üvey anne

Pamuk Prenses'in kötü üvey annesi de, küçük kızların, fazla vicdan azabı duymaksızın (Oedipus kompleksinin emrettiği gibi) annelerinden ufak bir intikam almasına imkan verir.

peter pan ve 7 cüceler

Peter Pan ve 7 Cüceler, çocuğa ‘büyümek istemiyorsun ama büyümezsen aşka ulaşamazsın’ mesajıdır.

bambi, mugli ve simba

Bambi, Mugli ve Aslan Simba... üçü de öksüz ve yetimdir. Daima aklının bir yerinde ‘ya annem babam ölürse’ korkusu taşıyan çocuğu rahatlatan, ‘merak etme, insan annesiz ve babasız da yaşayabilir’ mesajı veren kahramanlardır.

Pamuk prenses

Zehirli elmayla uykuya dalan Pamuk Prenses ve Uyuyan prenses de, küçük çocuğun, erinlik çağı öncesinde, içine kapanma ihtiyacının örneğidir.

Notre-dame’ın kamburu

Pediatr Edwige Antier ‘Çocuklar, en çok sevdikleri Disney kahramanını söyleyerek bize ‘zaafları ve hassasiyetleri' hakkında da bilgi verir' diyor. ‘Anormal şekilde kepçe kulaklı bir çocukla anjiomu (damar tümörü) olan bir diğeri, hallerinden hiç şikayet etmiyorlardı. Ama ‘çizgi roman kahramanlarından hangisisin sen?' diye sorulunca, ikisi de aynı cevabı verdi: Notre-Dame'ın Kamburu!'

Donald

Kendini Donald olarak görmek de iyiye işaret değil. ‘Rate' ördek, kendini küçük, değersiz görenlerin kahramanı.

Cin, can ve cem

Çocuklar için ideal kahramanlar ise Donald'ın yeğenleri, Cin, Can ve Cem. Akıllı, işbilir ve... tıpkı anne, baba ve çocuk gibi üç kişi. Huzurlu ailenin sembolü.

Peki, hiçbir çocuk psikiatrina bile danışmadan kahramanlarını yaratan Walt Disney bütün bunları nereden biliyormuş? ‘Çok mutsuz bir çocukluk geçiren Walt amca, bütün ömrü boyunca büyümedi, çocukluğuna takılıp kaldı.'Yorumları Göster
Yorumları Gizle