GeriDünya ‘Kafede çay içelim’ diyen katip AİHM’de
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Kafede çay içelim’ diyen katip AİHM’de

Almanya'nın Nürnberg Başkonsolosluğu’nda 7 yıl önce katiplik yaparken, bir işlem soran kadına ‘çay içme’ teklifinde bulunduğu için görevine son verilen Cemil Aydın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu.

Nürnberg Başkonsolosluğu’nda 12 yıl hizmette bulunan Cemil Aydın, evrakında bazı ‘eksiklikler’ bulduğu bir kadına ‘Konsolosluğa kadar gelmenize gerek yok. Telefon açın’ şeklinde bir resmi yazı gönderdi. Bu yazı sonrasında Başkonsolosluğu telefonla arayan kadının evrakındaki eksik bilgileri tamamlayan Cemil Aydın, ‘Bir kafede çay içmelerinin mümkün olup olmadığını’ sordu. Olumsuz yanıt alınca özür dileyerek telefonu kapattı.

Ancak bu ‘çay içme’ teklifi, dönemin Nürnberg Başkonsolosu Şakir Fakılı’ya ulaşınca, katip Cemil Aydın savunması bile alınmadan işten kovuldu. Bir avukat tutarak hakkını mahkemelerde aramaya çalışan Cemil Aydın, altı yıllık bir süreç sonunda iç hukuk yollarını tüketti, ancak mahkemelerden olumsuz yanıt aldı. Son olarak Danıştay’a yaptığı başvuruyu da kaybeden Cemil Aydın, ‘çay davasını AİHM’ye götürmeye karar verdi.

Kötü bir söz söylemedim

GÖREVİNE dönmek isteyen Cemil Aydın, Hürriyet’e şunları söyledi:

‘Bayanın bütün işlemleri tamamladım, telefonu kapatmadan önce, özel olarak birlikte herhangi bir kafede çay içmeyi teklif ettim. Bunun mümkün olmadığını ve zamanının olmadığını söyledi. Ben de özür dileyerek telefonu kapattım. Sadece ve sadece telefonda yapılan bir çay içme teklifi. Başka hiçbir kötü söz, çirkin teklif, küfür olmadı. Buna rağmen 12 yıl sonra hiç bir savunmam alınmadan görevime son verildi.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle