GeriDünya Kadınlar mamografiden kaçıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadınlar mamografiden kaçıyor

ABD'i bilim adamları, yüksek meme kanseri riski altında bulunan ve çoğu yüksek öğrenim gören kadınların % 80'nin mamografiden kaçtıklarını saptadılar.

Georgetown Üniversitesi bilim adamları, üzüntü içinde olan kadınların korku nedeniyle bilinçli olarak mamografi veya meme kanserini belirleyecek olan testlerden kaçtıklarını ve bu durumun erken teşhis fırsatını yok ettiğini söylediler. Araştırmacılar, meme kanseri riski altında olan, beyaz, evli ve yüksek tahsilli ortalama 57 yaş grubundan 200 kadın üzerinde yaptıkları araştırmalarda, kadınların % 80'nin geçmiş yıllarda mamografiden kaçtıklarını belirlediler.

Sağlık Psikolojisi (Health Psychology) dergisinde yer alan araştırma raporunda, üzüntü ve sıkıntı içinde olan kadınlarda mamogram testinden kaçma oranının % 80' kadar çıktığını ve bu oranın, daha az sıkıntı içinde olan kadınlarda % 63'e kadar düştüğü belirtildi.

Raporda, insanlarda kültür oranının yüksek olmasının, onları hastalığı belirleyecek olan testlere itmek için yeterli olmadığı, bunda da en önemli faktörü, insanların içinde oldukları psikolojik durumun belirlediği kaydedildi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle