GeriDünya Kadınlar erkeksiz üreyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadınlar erkeksiz üreyecek

ABD'li bilimadamları çekirdek transferi yöntemiyle kadınların erkek spermine ihtiyaç duymadan üremesini gerçekleştirmek üzere. İki yıl içinde tamamlanması beklenen ve klonlama işleminden farklı olan bu yöntemde yumurta başka bir yumurtayla döllendirilip rahme yerleştiriliyor.

Son dönemde doludizgin atağa geçen genetik mühendisliği akıllara durgunluk veren yeni bir projeyi daha gerçekleştirme aşamasına geldi. ‘Olmaz’ sözcüğünü sözlüklerinden silen bilimadamları canlıların kopyalanmasından bir adım daha öteye giderek insan dahil tüm memelilerde tek eşeyli üremeyi gündeme getirdi.

Yani çocuk sahibi olmak için yumurtanın sperm tarafından döllenmesine artık gerek kalmayacak. Bir başka deyişle, erkeklerin doğadaki en büyük işlevi olan sperm üretimine ihtiyaç kalmayacak ve sadece yumurta kullanılarak embriyo geliştirilebilecek. 1-2 yıl içinde kadınlar doğacak çocuklarının biyolojik anlamda hem annesi, hem de babası olabilecek.

İngiliz gazetelerinin bildirdiğine göre, büyük tartışmalara yol açması beklenen inanılmaz araştırmayı Amerikan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden Dr. Rudolf Jaenisch başkanlığındaki bir grup yapıyor. Doğada bazı amip türlerinin ve sürüngenlerin başardığı tek eşeyli üremeyi memeliler için de gerçekleştirmeyi amaçlayan Dr. Jaenisch önce bunu engelleyen kimyasal kilitleri açan yeni bir teknik geliştirmeyi planlıyor. Araştırmalarında epeyi ilerleyen grup 1-2 yıl içinde sonuç alınacağını belirtirken hücre çekirdeğinin füzyon işlemine tabi tutulmasıyla bunu başaracaklarını vurguluyorlar.

AMAZON ÇAĞI

‘Parthenogenesis’ adı verilen bu süreç için önce bir yumurta alınarak laboratuvarda bazı genetik işlemlerden geçiriliyor. Bu yumurtadan alınan DNA daha sonra füzyon yoluyla başka bir yumurtanın çekirdeğine transfer ediliyor. Böylelikle bu ikinci yumurta döllenmiş oluyor. Sonuçta sperm tarafından değil de başka bir yumurtayla döllenen ikinci yumurta ana rahmine yerleştirilerek embriyo meydana getiriliyor. Bu işlem aynı kişinin yumurtalarıyla yapılabildiği gibi farklı bireylere ait 2 yumurta ile de yapılabilecek. İngiliz gazeteleri Amerikalı bilim adamlarının başarıya ulaşması halinde tarihte yaşandığı ileri sürülen ve sadece kadınlardan oluşan Amazon toplumunun gerçekten ortaya çıkacağını savundular.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle