Dünya Kadın milletvekillerine giyim yasağı tartışma yarattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadın milletvekillerine giyim yasağı tartışma yarattı

Kadın milletvekillerine giyim yasağı tartışma yarattı

HONDURAS Parlamentosu kadın milletvekillerine mini etek, dar pantalon, göğüs altı bluz, transparan ve çok renkli elbise ve topuklu ayakkabı yasağı getirdi. Yasaktan mecliste görev yapan kadın personeller de payını aldı. Erkek milletvekilleri ise yırtık kot pantolonla meclise giriş yapamayacak.

Yasaklara uymayan milletvekilleri meclis güvenliği tarafından dışarı atılacak giyimlerini değiştirmeyene kadar içeriye girmesine müsaade edilmeyecek. Karar, 1 Eylül tarihinde yürürlüğe girecek. Orta Amerika ülkelerinden Honduras’da hükümetin kadın milletvekillerine ve çalışanlarına yönelik aldığı giyim kararı ülkede tartışma yarattı. Hükumetin 1 Eylül tarihinde yürürlüğe koyacağı yeni giyim kanununa göre kadın milletvekilleri ve çalışanlar erkek milletvekillerini provoke edici giyimlerden kaçınacak. Toplam 128 milletvekilinin sadece 24’ü kadın olan Honduras meclisindeki kadınlar ’Sayımız ne ki sizi provoke edelim’ sözleri ile erkek milletvekillerine karşı ortak hareket etme kararı aldı.

KADIN MİLLETVEKİLLERİ GİYİM YASAĞI / FOTO GALERİ

Kanunla hükumetin kendilerini halkın temsilcileri olarak değilde birer seks objesi olarak görmeye başladığını savunan bazı kadın parlamenterler ise topuklu ayakkabı giyerek gazetecilere poz verdi. Protestoların yükselmesi üzerine meclis kanunda yumuşamaya giderek kadın milletvekillerine sadece Cuma günleri dar pantolon ve çok renkli elbise giyme şartı getirdi. Bayan milletvekillerin sözcülüğünü yapan eski bir model olan Kritza Perez, hükumetin ülkenin sorunlarını bir kenara iterek kadınların nasıl giyinmesi gerektiğine el atmaya başladığını söyledi. Honduras basını, bu karara tepki olarak çoğunun 50 yaşını aşmış bazı kadın milletvekillerinin de aralarında bulunduğu kadınların 1 Eylül’deki meclis oturumuna mini etekle gideceğini yazdı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle