GeriDünya Kadın düşmanı rektör istifa etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadın düşmanı rektör istifa etti

Kadın düşmanı rektör istifa etti

’Kadınlar bilim insanı olamaz’ dediği için tepki çeken ve ırkçılık suçlamalarına da hedef olan Harvard Rektörü Larry Summers görevi bıraktı.

CİNSİYET ve ırk ayrımcılığı yapması yüzünden şimşekleri üzerine çeken, ABD’nin ünlü Harvard Üniversitesi Rektörü Larry Summers, 5 yıllık görevinden istifa etti. ABD’nin eski hazine bakanı olan Summers’ın bu kararı, gelecek salı günü bilim ve sanat fakültesinde yapılacak kurul toplantısı öncesinde geldi. Bu toplantıda büyük ihtimalle Summers’a, bir yıl içindeki üçüncü güvensizlik oyunun verilmesi bekleniyor. Summers’ın istifası akademik yıl sonu olan haziran ayında yürürlüğe girecek.

Summers, istifa mektubunda, "İstemeyerek de olsa, bilim ve sanat fakültesi ile aramdaki anlaşmazlıklar yüzünden, Harvard’ın geleceği açısından önemli gördüğüm yenilenme programımda ilerlememin mümkün olmayacağı sonucuna vardım" dedi.

Harvard’a 2001 yılında hırslı bir reform programıyla gelen Summers, özellikle bütçeye merkezi kontrol getirmesine muhalefet eden bilim ve sanatlar fakültesinden güçlü bir direnişle karşılaşmıştı. Summers, matematik ve fen dallarının üst sıralarında çok az kadının olmasının nedenini kadın ve erkek arasında doğuştan farklar olmasına bağladığı için geçen yıl şiddetli eleştirilere maruz kalmıştı.

Summers, önde gelen bir Afrika kökenli Amerikalı profesörü de akademik uğraşlara uygun olmayan işlere çok fazla zaman ayırmakla suçlamıştı. Prof. Cornel West, 2002’de Harvard’dan ayrılarak Princeton’a gitti. Çekişme içinde bulunduğu bilim ve sanatlar fakültesi dekanı William Kirby’nin 27 ocaktaki istifası da Summers’a karşı muhalefetin daha da artmasına neden oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle