Dünya Haberleri

DÜNYA

  'Kadın canlı bombalar artacak'

  A.A.
  07.05.2008 - 10:39 | Son Güncelleme:

  Amerikalı terör uzmanı Farhana Ali, Irak'ta kadınlar tarafından düzenlenen intihar saldırılarının daha da artacağını düşünüyor.

  Pakistan kökenli uzman Ali, daha önceki yıllara nazaran 2008'de kadınlar tarafından düzenlenen intihar saldırılarına dikkat çektiği açıklamasında, kadınların saldırılarının gelecek aylarda daha da artacağı yönünde görüş bildirdi ve bunu, Irak'taki durumun giderek kötüleşmesine bağladı.

  Ali, AFP'ye yaptığı değerlendirmede, durumu "Kadınlar protesto etmek için saldırı düzenliyor. Irak'ta kadınlar kocalarının, toplumlarının, ülkelerinin kaybını protesto ediyor" diye özetleyerek, bu yıl ocak ve nisan arasında Irak'ta kadınların 12 intihar saldırısı düzenlediğini hatırlattı.

  "Bu önemli bir artış" diyen Ali, işgalin başladığı 2003'den 2007'ye kadar 11 kadının intihar saldırı düzenlediğine dikkat çekti ve "Çatışmalar sürdükçe Irak'ta daha fazla istikrarsızlık görülecek ve terörden yana tavır koyan kadınların da sayısı artacak, göreceksiniz" ifadesini kullandı.

  Iraklı kadınların çatışmalar devam ettikçe giderek daha marjinalleştiğini belirten Ali, "Iraklı kadınlar toplumlarında, hükümette sahne gerisindeydi ve bizler de onları toplumda etkin rol almaları imkanından yoksun bıraktık" dedi.
  Irak'ta kalan kadınların çoğunun tecavüze uğradığını, işkence gördüğünü ya da kaçırıldığını söyleyen Ali, bu kadınların iki kere kurban konumuna geldiklerini belirtti.

  "Irak'taki Amerikan askerlerinin de kadın kamikazelere karşı bir kültür duvarına çarptığını" ifade eden Ali, "Bakmaları bile sorun yaratan bu kadınların kamikaze olup olmadıklarının anlaşılmasının neredeyse imkansız olduğunu" kaydetti.
  Farhana Ali şunları söyledi:

  "Irak, kadınların güçsüz olduğu, kendilerini korumaları gereken ve evde hem kadın hem erkek rolü üstlenmek durumunda kaldığı bir dullar ülkesi. Dolayısıyla kadınları kullanmak kolaylaşıyor. Geriye bir intihar saldırısı düzenlemek isteyip istemeyecekleri kalıyor. Cihat mücadelesi veren kadın örgütlerine girmek istiyorsanız kadın polis ve kadın askerleriniz olmalı. Amerikalı komutanların çoğu Irak'ı erkek egemen bir toplum olarak görüyor, oysa istikrarlı bir toplum istiyorsak kadınlarla da ilgilenmek gerek."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı