Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kadın bakandan Clinton’a fırça

  Hürriyet Haber
  12.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD çapındaki özür turları çerçevesinde önceki gün kabinesiyle özel bir toplantı düzenleyen Başkan Bill Clinton, bakanlarını kolay yumuşatacağını sanırken sert kayaya çarptı. Washington Post gazetesinin toplantıya katılan bakanlardan aldığı bilgiye göre oldukça gergin bir havada geçen kabine toplantısı sırasında Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Donna Shalala, Başkan'a karşı çok ağır ifadeler kullandı. Bunun üzerine Clinton da Shalala'ya kızdı.

  İçerideki kaynakların bildirdiğine göre beklenmedik şekilde haşin davranan Shalala, Başkan'a şöyle çıkıştı:

  ‘Siz uyguladığınız iyi politikaların, ahlaki liderlik alanındaki sorumluluğunuzu unutturacağını sandınız. Politik kişiliğin ahlaki liderlikten daha önemli olduğunu nasıl düşünebilirsiniz. Buna inanamıyorum.’

  Çünkü Başkan Clinton özür konuşmasının bir bölümünde, uyguladığı siyasetin ahlaki sorumluluktan daha önemli olduğunu söylemişti ve bu sözler de Shalala'yı kızdırdı. Shalala, ‘Yalan söylemeniz umurumda bile değil ama, bu düşünceniz beni dehşete düşürdü’ dedi.

  KENNEDY BENZETMESİ

  Özür dilerken zaman zaman gözleri dolan Clinton, kadın bakanından işittiği bu azar üzerine fena halde bozuldu ve şu cevabı verdi:

  ‘Eğer sizin mantığınız geçerli olsaydı, 1960 yılındaki başkanlık seçimlerinde Kennedy’nin yerine Nixon seçilirdi.' Clinton'ın Kennedy'nin çapkınlığını ima eden bu sözlerinden sonra tek bir kabine üyesi bile Başkan hakkında eleştirel konuşmadı.

  Bu arada iki kabine üyesi daha, Shalala'nın görüşlerini paylaşan, ancak daha yumuşak tonda konuşmalar yaptılar. Bu iki bakana daha soğukkanlı davranan Clinton, ‘Evet haklısınız, iyi bir insan olmak, iyi başkan olmak kadar önemlidir’ dedi.

  Krizle ilgili görüş belirten kabine üyeleri arasında yer alan Başkan Yardımcısı Al Gore ise ‘Ben Başkan’ı hata yapan, ancak özür dileyerek insanların öfkesini giderebileceğini anlayan bir kişilik olarak görüyorum' diye konuştu.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı