GeriDünya KADEK talebine net yanıt vermedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KADEK talebine net yanıt vermedi

PKK'yı terörist örgüt olarak tanımasına karşın, PKK/KADEK için söz vermekle yetinen İran yönetimi, belirsiz tutumunu sürdürdü.

İki günlük İran gezisinde İran Cumhurbaşkası Muhammed Hatemi ile de görüşen Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin bu konudaki beklentisini gündeme getirdi. Hatemi'ye, ‘‘PKK/KADEK ile ilgili çalışmalarınızın tamamlanmasını bekliyoruz’’ diyen Tüzmen, net bir yanıt alamadı. Hatemi sadece ‘‘İki ülkenin de bugüne kadar terörizm dolayısıyla çok sıkıntı çektiğini’’ söylemekle yetindi.

İran yönetimi, PKK'yı terörist bir örgüt olarak tanımasına karşı KADEK için aynı tanımı yapmamıştı. İran hükümetinin KADEK'i de terörist örgüt olarak nitelemesi konusunda Türk hükümetinin beklentisi sürüyor.

Hatemi görüşmede, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sıcak mesajlar gönderdi. Hatemi, 20 Ekim'de İSEDAK toplantısı için İstanbul'a geleceğini açıklayarak, ‘‘Sevgili dostum Sezer'i tekrar görmekten büyük mutluluk duyacağım’’ dedi. Tüzmen, görüşmenin ardından, ‘‘Türkiye ile İran arasındaki ekonomik işbirliğinin en üst düzeye çıkarılması ve yatırımların artırılması konusunda Sayın Hatemi'yi çok kararlı gördüm’’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle