Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kaddafi tüm gücüyle başkente mevzilendi

  Hürriyet Haber
  24.02.2011 - 00:33 | Son Güncelleme:

  Halk isyanına karşı silahla direnen Libya lideri Muammer Kaddafi’nin önceki akşam televizyondan taraftarlarını sokağa davet ederek “Ev ev dolaşıp isyancıları temizleyeceğiz” tehdidi savurması, başkent Trablus’ta etkisini gösterdi.

  Çocuklar ateş hattında

  Tüm güçleriyle başkente çekilen Kaddafi’ye bağlı paralı askerler, eli silahlı sivil taraftarları ve ordu birlikleri halka kadın çocuk ayrımı göstermeden ateş açıyor. Keskin nişancılar ise çatılarda insan avında. 2 milyon nüfuslu başkent Trablus’ta halk ve yabancılar evlerinden dışarı çıkamıyor. Ülkenin diğer kesimlerinde ise denetimi ele geçiren isyancılar, ‘zafer’ rahatlığı yaşıyor.

  İtalya: En az bin ölü

  Kaddafi, bugüne kadar bölge ülkelerini sarsan gösterilere en sert ve kanlı tepki gösteren lider oldu. italya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, her türlü iletişimin kesik olduğu ve yabancı basının yasaklandığı ülkede ölenlerin sayısının bini aştığını söyledi. Frattini bugüne kadar yüzlerle ifade edilen ölü sayısında binli rakamlara çıkan ilk yetkili oldu.Ülkeyi 42 yıl demir yumrukla yöneten Kaddafi güçlerinin büyük bir bölümünü başkente çekmesi nedeniyle çevre kentlerde muhaliflerin denetimi ele geçirmesi de kolay oldu. Trablus’un yakınındaki Misurata kenti de isyancıların eline düştü. Ay yıldızlı Kaddafi öncesi döneme ait Kraliyet Bayrağı’nı sancak yapan muhalifler, ordu ve polis birliklerinin hızlı bir şekilde taraf değiştirdiğini de belirtiyor.

  Ülkenin doğusu tam özgür

  İsyanın başladığı Trablus’tan bin kilometre uzaklıktaki Bingazi ve çevresindeki kentlerde ise, Kaddafi güçlerine karşı kanlı mücadele veren halk, ordu mühimmat depolarından ele geçirdikleri silahları taraf değiştiren ordu birliklerine teslim etmeye başladı. Bingazi ve Tobruk’taki silahlı kuvvetler, bundan böyle Kaddafi’ye bağlı olmadıklarını belirterek, doğu illerinde ‘yeni düzen’ kuruyor. Halk arasında kurulan komiteler de belediye görevlerini yerine getiriyor.

  ‘El Kaide’nin işi’

  LİBYA hükümeti, Avrupa Birliği büyükelçilerine isyanla ilgili brifing verdi. Libya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, AB elçilerine, El Kaide’nin isyanın ilk başladığı doğudaki Bingazi kenti yakınlarındaki Derne’de üs kurduğunu ileri sürdü. Libyalılar, El Kaide üssünün komutanlığını ise, abd’nin Guantanamo kampından serbest bırakılan bir El Kaide militanının yaptığını ileri sürdü. Libya lideri Muammer Kaddafi önceki gün televizyonlardan yaptığı konuşmada, ülkenin kaosa girmesi halinde El Kaide’nin bölgede üsleneceği uyarısında bulunmuştu.

    

    

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı