Dünya Kaddafi: Suçlu Bin Ladin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  126
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaddafi: Suçlu Bin Ladin

Kaddafi: Suçlu Bin Ladin

Libya'da geçtiğimiz hafta patlak veren halk isyanının ardından ikinci kez televizyonlardan halka seslenen Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, ayaklanmanın arkasında El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in olduğunu söyledi. Kaddafi, "El Kaide militanları, gençlerin kahvelerine sütle birlikte hap atıyor" dedi.

LİBYA'DAN BUGÜN GELEN FOTOĞRAFLAR

TANKLARDAN VOTKA ŞİŞELERİ ÇIKTI / WEB TV

İŞTE LİBYA'DAKİ DEHŞET ANLARI / WEB TV

Telefonla devlet televizyonuna bağlanan Kaddafi, güvenlik güçleriyle protestocular arasında sıcak çatışmalara sahne olan Zaviye kentindeki Libyalılara yönelik bir konuşma yaptı.

"İnsanları manipüle eden düşman Bin Ladin. Onun aklınızı çelmesine izin vermeyin" diyen Libya lideri, El Kaide militanlarının, "gençlerin kahvelerine sütle birlikte halüsinasyona yol açan haplar kattığını" söyledi.

Başkent Trablus’un yaklaşık 50 kilometre batısındaki petrol bölgesi Zaviye kentinde bugün askerlerin protestocuların kamp kurduğu bir camiye ateş açması sonucu en az 10 kişinin öldüğü bildirilmişti.

"BENİ SİNİRLENDİRMEYİN"

Konuşmasının odak noktasına Bin Ladin'i yerleştiren Kaddafi, "Artık şurası açık ki, bu işin arkasında El Kaide var... ABD ve Batı dünyası tarafından aranan isimler gençlerimizi, çocuklarımızı kışkırtıyor" diye konuştu.

"Libya'nın çocukları" olarak nitelendirdiği ölenlerin yakınlarına da taziyelerini sunan Kaddafi, "Hap ve uyuşturucu kullanıp, ellerinde silahlarla sokaklara çıkıp, etrafa ateş eden çocuklarınızı geri getirin" çağrısı yaptı.

"Mantıklı hiçbir insanın" iktidara karşı protestolara katılmayacağını belirten Kaddafi, "Beni hayal kırıklığına uğratmayın. Yoksa çok sinirleneceğim" dedi.

El Kaide’nin, isyanın başladığı Bingazi kenti yakınlarındaki Derne’de üs kurduğunu iddia eden Libyalı yetkililer, söz konusu üssün komutanlığını ise ABD’nin Guantanamo kampından serbest bırakılan bir El Kaide militanının yaptığını öne sürmüştü. Kaddafi rejiminin isyanı kışkırtmakla suçladığı El Kaide'nin Mağrib kolu ise Libya'daki protestoculara desteğini sürdüreceğini duyurmuştu.

OĞUL KADDAFİ'DEN DÜNYAYA ÇAĞRI

Libya lideri Kaddafi'den dakikalar önce de oğlu Seyfülislam, kamuoyunun karşısına çıktı. Libya ajansı Jana'ya göre, Seyfülislam, El Libia televizyonuna yaptığı açıklamada, ülkesinin kapılarının artık "tüm dünyadan" gazetecilere açık olduğunu söyledi.

"Ülkeyi dünyanın her yerinden gazetecilere açtığımızı dünyaya ilan ediyoruz" diyen Seyfülislam, göstericilerin üzerine hava saldırısı yapılmadığını yerinde görmek için gazeteciler ile diplomatların davet edildiğini de sözlerine ekledi.

Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid Kaym dün, ülkeye yasadışı yollardan giren gazetecilerin, "El Kaide işbirlikçisi ve kanun kaçağı sayılacağını" belirtmişti.

Seyfülislam Kaddafi'nin ayrıca yaklaşık 1 haftadır süren olaylarda ölenlerin sayısının da abartıldığını söylediği belirtildi. İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini dünkü açıklamasında, olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısının 1000'i bulduğunu tahmin ettiklerini söylemişti.

KADDAFİ GÜÇ KAYBEDİYOR

Libya'da hükümet, ülkenin doğusundaki ve başkentin yakınındaki belli başlı şehir ve kasabaların isyancıların eline geçmesinden sonra ülkede kontrolü sağlamaya çalışıyor.

Ancak son olarak Marsa El Braga ve Ras Lanf petrol sahalarının da hükümetin kontrolünden çıktığı haberlerinin gelmesi 42 yıldır Libya demir yumrukla yöneten Kaddafi için işlerin daha da zorlaştığı anlamına geliyor. Zira Sirte Körfezi'nin petrol sahaları Las Ranuf ve Marsa El Brega, Kaddafi'nin hakimiyetini sürdürüp sürdüremeyeceğini belirleyecek dört stratejik bölge arasında gösteriliyordu. Diğer iki bölgenin ise Trablus ile Kaddafi'nin  memleketi Sirte şehri olduğu belirtiliyor.

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle