GeriDünya Kaddafi holding
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  32
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaddafi holding

Kaddafi holding
refid:17105533 ilişkili resim dosyası

Libya’da 1969 yılında henüz 27 yaşında bir yüzbaşı iken darbe yaparak devlet başkanı olan Muammer Kaddafi’nin, 42 yıllık iktidarını dev bir ticari holdinge dönüştürdüğü ortaya çıktı.

LİBYA'DAKİ TÜRKLER YURDA DÖNÜYOR / WEB TV 

KADDAFİ SAVAŞACAĞINI AÇIKLADI / WEB TV

WikiLeaks sitesi tarafından ele geçirilen Mayıs 2006 tarihli “Kaddafi Holding” başlıklı gizli diplomatik belgede Amerikalı yetkililer Libya lideri ve ailesinin “kârlı iş anlaşmalarını nasıl ellerine tuttuklarını” anlatıyor. Belgelerdeki iddialar şöyle: Kaddafi ailesi petrol ve doğalgaz sektörleri, telekomünikasyon, altyapı yatırımları, otelcilik, medya ve tüketici ürünlerinin dağıtımı gibi pek çok alanda önemli miktarda iş yapıyor. Muammer Kaddafi’nin çocuklarının cebine ise yılda milyarlarca dolar getiren ulusal petrol şirketinden “gelir akışı” var. 

Vana kimde

Kaddafi’nin ilk eşinden bir ikinci eşinden yedi çocuğu var.Kaddafi’nin “veliahtı” gözüyle bakılan ve kardeşler arasındaki kavgaların en önemli sebebi olan ikinci oğlu Seyfülislam, “One-Nine Group” adlı yan şirket aracılığıyla petrol endüstrisini elinde tutuyor. Kaddafi’nin kızı Ayşe Muammer’in enerji ve inşaat sektörleriyle yakından bağlantıları var. En büyük oğul Muhammed telekom ve interneti kontrol ediyor. Kaddafi’nin üçüncü oğlu Seydi, askeri kariyerinin yanı sıra futbol takımları ve olimpiyat komitesinin ipini elinde tutuyor.

Coca Cola kavgası

2009 Mart tarihli bir başka WikiLeaks belgesine göre de Kaddafi’nin çocukları arasında “kazananın olmadığı bir savaş” yaşanıyor. Libya’nın “arkası yarın dizisi” şeklindeki bu aile kavgasının en büyük nedeni ise “London School of Economics” (Londra Ekonomi Üniversitesi) mezunu Seyfülislam’ın en karlı sektörleri tekeline almak istemesi. Ayşe, Seyfülislam ve Seydi arasında Coca Cola’nın “franchising” (satış tekeli hakkı) etrafında son derece “dallı budaklı” bir kavga var.
Kardeşleri ayrıca Seyfülislam’ın medyada ve kamuoyunda ön plana çıkmasından rahatsız.

Mal mülk kavgası

Wikileaks belgelerine göre Libya lideri Muammer Kaddafi, çocukları arasında ciddi tartışma kaynağı olan dev bir mali imparatorluk inşa etti. En büyük oğul Muhammed telekomünikasyon sektöründe faal, petrol vanası Seyfülislam’ın elinde.

Kim ne aldı

Hannibal denizcilik sektöründe faaliyet gösteriyor, Hamis, katliam yapan paralı asker birliğinin komutanı. Seydi, ülkenin batısında Serbest Ticaret Bölgesi kurdu, ailenin biricik kızı Ayşe’nin ise enerji ve inşaat sektörlerinde bağlantıları var.

  

  

Albay’ın çocukları

Muhammed: Kaddafi’nin ilk evliliğinden olma. Mühendislik doktorası var. Libya Olimpiyat Komitesi, Posta ve Telekom İdaresi’nin başkanı. İnternet ve telefonları protestolar yüzünden kestirdi.

Seyfülislam: Londra’daki ünlü “London School of Economics”ten mezun. Babasının şu anda aktif sözcülüğünü yapıyor. İlk işi “Protestolar bitmezse yüzbinlerin yasını tutarız” tehdidi oldu. Seyfülislam Batılılar tarafından “en makul veliaht” olarak görülüyordu. Uluslararası Kaddafi Hayır ve Kalkınma Vakfı’nın Başkanı. Muhazakarlar tarafından kadınlara ve partileri olan düşkünlüğünden ötürü eleştirilere hedef oldu.

Mutaasım: Ulusal güvenlik danışmanı. Babasına özellikle Afrika seyahatlerinde eşlik ediyor. Onun
halkla ilişkiler faaliyetlerini yürütüyor. 2009 yılında Mariah Carey’nin Karayiplerin St.Barts adasında dört şarkı karşılığında 1 milyon dolar verdiği iddia ediliyor. Bir yıl sonraki konukları ise Beyonce ile Usher’dı.

Seydi: 2003-2007 arasında İtalya’da “futbol oynadı”. Pek fazla yeşil sahada olmasa da Sampdoria, Udinese, Perugia ve Juventus kulüplerinde yer aldı. İtalyan teknik direktör Francesco Scoglio kendisini takıma almadığı için kovuldu. Son olarak Bingazi’de “komutanlık” görevi üstlendi ancak Trablus’a kaçması uzun sürmedi. Ayrıca ülkenin batısında Serbest Ticaret Bölgesi kurulması yetkisi verildi.

Hamis: Muhafazakar ve orduda üst düzey rütbeye sahip. El Beyda kentinde paralı askerlere çok sayıda cinayet işlettiği iddiaları var.

Hannibal: WikiLeaks belgelerinde göre devlet fonlarıyla Hannibal için denizcilik taşıma şirketi kuruldu. Kaddafi’nin en sorunlu oğlu. Yurtdışında hizmetlileri, hatta hamile karısını dövmekten başı belaya girdi. Tam bir playboy ve zevk düşkünü olan Hannibal’in taşkınlıkları yüzünden İsviçre ile diplomatik ilişkiler kesildi. 

Ayşe: Kaddafi’nin biricik kızı. Korgeneral rütbesine sahip. Ülkesi ile Avrupa Birliği kurumları arasında aracılık yaptı. Örtünmeye başlamadan önce Alman modeli taklit ettiği gerekçesiyle ‘Libya’nın Claudia Schiffer’ı’ olarak anıldı. Babasının favori evladı, enerji ve inşaat sektöründe faal olduğu söyleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle