GeriDünya Kaddafi halka sesleniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaddafi halka sesleniyor

Kaddafi halka sesleniyor
refid:17093684 ilişkili resim dosyası

Libya lideri Muammer Kaddafi, başkent Trablus'ta halka sesleniyor. Oldukça sinirli olduğu görülen Kaddafi, konuşması sırasında sık sık elini kürsüye vurarak öfkesini dışa vurdu.

Kaddafi, televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmasını ABD’nin 1986’daki bombardımanı sırasında zarar gören Trablus’taki eski sarayından yapıyor.

İşte Kaddafi'nin konuşmasından satır başları:

- Bu meydanda toplanan halkımı selamlıyorum. Burada toplanarak hakikati, gerçeği gösteriyorsunuz.

- Bütün tepkilerinizi bu meydanda toplanarak gösteriyorsunuz, hepinizi selamlıyorum.

- Birtakım güçler Libya'ya ilişkin yanlış bir imaj çizmeye çalıştı. Dediler ki, "Libya'ya bakın, sömürgecilik istiyor, kanunsuzluğun peşinde" dediler.

- Devrim demek, fedakarlık demektir. Bu ülkeyi yönetmek bizim işimiz. Şimdiye kadar Libya’nın aşiretleri olarak burada toplananlar tek bir sesle düşüncelerini ifade ettiler.

- Bizler, devrimin çocukları olarak daha üst bir konumdayız. Libya, tüm dünyaya öncülük yapmaya devam edecek.

"GEREKİRSE ŞEHİT OLURUM"

- Kan dökmüş şehitlerimiz gibi pes etmeyeceğiz ve bu topraklardan ayrılmayacağız. Atalarımızın mezarları, Müslüman savaşçıların türbeleri bu topraklarda. Bu ülkeden gitmem, gerekirse şehit olurum.

- Ben, Libyalılara zafer kazandıran bedevi bir savaşçıyım. Muammer Kaddafi, direniştir, zaferdir, devrim demektir. Bu dünya üzerindeki en büyük gücün vermiş olduğu bir tavizdir. Muammer Kaddafi gibi birini durdurmak zordur.

- Geçmişte bombalanan yerler vardı, ABD uçaklarının saldırısına uğrayan yerler vardı. Ama biz meydan okuduk, bu bir zaferdir. Libya halkı pes etmeyecek, Libya asla pes etmeyecek. Afrika ve Arap ulusları asla pes etmeyecek. Buradayız dedik ve burada olmaya direnmeye devam edeceğiz.

- 16-17 yaşındaki gençler suçlu değil. Çünkü manipüle ediliyorlar. Tunus’tan bazı kişiler tarafından manipüle ediliyorlar. Bu nedenle de Tunus’ta olanları manipüle ediyorlar. Ama bunlar küçük bir grup.

- Bu süreçte de işgal güçleri etkilerini ortadan çekmezler, bahsetmiş olduğum mücadele devam edecektir.

- Rejimi Libya halkına hediye ettik. Sadece onlar için endişe ettik. Bütün ticari unsurlar, ticari kuruluşların hepsi Libya halkı içindi.

- Savunma dışında herhangi bir rolümüz yok. Çok geniş bir mücadele alanımız vardı. Bu noktalarda bütün sömürge unsurlarına karşı mücadele ederken sadece sizleri düşündük.

- Her zaman sizlere petrol konusunda çıkar peşinden koşanlar bazı şeyler talep ettiler ama biz sizin çıkarlarınızı koruduk ve hayır dedik.

- Libya halkına seslenmek istiyorum. Yeni belediye unsurları oluşabilir. Sivil yapılanma oluşabilir. Devrim günü burada olanlar şimdi nerede? Devrim mücadelesi verenler nerede?

- Şimdi bu eylemleri yapanlar Bingazi halkı olamaz. Oradaki insanlar siz olamazsınız. Halk için mücadele verdik.

- Aileler, Muammer Kaddafi’yi sevenler, artık çocuklarına seslenmeli ve ABD’lilerin füzelerini istemiyoruz demeliler. Petrol gelirinin yüzde 90’nı bizim olsun diyenler yarından itibaren bizimle birlikte olmaya başlamalı.

"SOKAKLARA ÇIKIN"

- Yarından itibaren, Muammer Kaddafi’yi sevenler evden çıksın. Devrimin gerçek sahipleri ortaya çıksın.

- Kaddafi demek zafer demek. Bir konumum olsa istifa ederdim ama bütün güç halkta.

Evlerinizden çıkın ve bu zaferin peşinden koşun. Çocuklarınızı kandırıyorlar, manipüle ediyorlar. Neden çocuklarınız ölsün? Neden Libya yakılıp yıkılsın? Neden çocuklarınız hayatlarını kaybetsin, neden bu çetelerden korkuyorsunuz?

- Yarından itibaren polis, ordu güvenliği sağlayacak. Henüz güç kullanmadık ama gerekirse kullanırız.

- Bu şekilde devam etmemeli. Bütün hizmetler kesintiye uğradı. 1952’nin karanlığına mı dönelim. Sizin çocuklarınız gelip bombalar ve kurşunlarla bu şehri yok etmeye çalışıyor.

- Sivil havacılık sekteye uğradı. Uçaklar bin gaziye inemedi, gemiler limanlara ulaşamadı. Kent yok edilmeye çalışıldı. Şimdi hepinizin evlerinizden dışarı çıkın. ABD’nin kölesi mi olmak istiyorsunuz? Onlara karşı sokaklara çıkın.

- Sizlere belli kanunları ifade etmek istiyorum. Ceza hükümlerini ifade eden kanunlar. Herhangi bir Arap vatandaşı casusluk suçu işleyen ve kaos yaratanların cezası ölümdür. Ülkesine ihanet edenlerin cezası da aynı şekilde. Yabancı unsurlarla işbirliği yapanlar infaz edilir. Yasa dışı silah kullananlar ve askere karşı silah kullananların cezası da aynıdır.

"GENÇLER AF DİLEYECEKLER AMA GEÇ OLACAK"

- Bizler gençleri suçlamıyoruz. Yakalandıklarında elbette af dileyecekler ve bu kez de geç olacak.

- Bu çaba içerisinde güç kullanan kişiler karşısında cezanın ne olduğunu söyledim. Ölüm cezası. Yine cezadan okuyorum. Şu çağrıda bulunuyorum. Buradaki maddeler açık bu yüzden lütfen sakin olun. Aynı şekilde, mermi kullanılması emri vermedim. Devlet yetkililerine karşı kullanılacak herhangi bir gücün cezası ölümdür. Ölüme neden olan bütün hareketlerin cezası ölümdür. İç savaşa yol açacak uygulamalar yapanların cezasını ifade ediyorum.

- Somali gibi mi olmak istiyorsunuz? İç savaş yaşandı. Yabancı ülkeler müdahale etti. Orası gibi mi olacaksınız. Bu yola girenlerin cezası ağır olacak. Bu ulusun birliğiyle oynamaktır.

- Bizler baskıların altında kalmayacağız ve ayrılmayacağız. Başka örnekler de var. Bazı çöküş hikayeleri. Batı'nın buralarda ses çıkarmadığını gördük.

- ABD, Felluce’yi, dümdüz etti. Havadan saldırı gerçekleşti o dönemde. Kimse bu yapılanları eleştirmedi. Ancak kent yok edildi. Düğün törenlerine saldırılar oldu. Bu törenleri yasa dışı gösterdiler. Bu şekilde terörizmi, El Kaide’yi yok edebiliriz dediler. Kimse İsrailleri eleştirmedi. Tanklar kentlere girdi. Burası Felluce değil. aynı çeteler şimdi buradalar ve bin gaziyi yok etmek istiyorlar.

- Yarından itibaren tüm gençler, komiteler oluşturun, yerel güvenliğin sağlanması için. Güvenlik isteyenler kollarına yeşil bantlar takacaklar. Şimdi üzerimize geliyorlar. Milli güvenlik güçleri geri gelene kadar, aşiretlerinize geri dönün.

- Güvenlik aşiretlerden gelecek yardımlarla sağlanacak. Ancak bunları yabancı ajanların kullandığı gençler yapmayacak. Ancak isterlerse bu gençlere de yardım etmek ve tekrar topluma kazandırmak isteriz. Bütün vatandaşlar yollara çıkıp, devrimi savunmalı.

- Ben halkın devrimimin lideriyim. Devrimi sağlayan unsurlar, halkın çıkarını sağlıyor. Yarından itibaren bana katılanlar sokaklara çıksın.

"LİBYA PETROLÜ LİBYA HALKININDIR"

- Değerlerimi savunma açısından yarından itibaren süreci başlatıyoruz. Şu anda insanlar cehennem hayatı yaşıyor. Bu akşam itibaren süreç ve bahsettiğim çabalar başlamalı. İnanıyorum ki yarından itibaren yerel yönetimler oluşacak, halkın istekleri ifade edilecek. Bütün sorunlar sivil yaklaşım ile gündeme gelecek. Yeni yasalar, yol gösterici unsurlar halkın yönetimini ortaya koyacak. Ben Libya halkı için istiyorum. Benim bir şeyim yok. Kaynaklarımızın korunması için istiyorum.

- Olayları çıkaranlar bir avuç insan, Siz ise milyonlarca kişisiniz. Yerel yönetimler, sizlere yardımcı olabilir.

- Libya petrolü Libya halkınındır, sizler petrolün gelirini alın nasıl istiyorsanız kullanın. Petrol sizin istediğiniz gibi kullanın.

- Bizlere ihanet eden kişiler, gerçeğin karşısındalar. Bizlere karşı gelenlere karşı mücadelemiz olacak. Gençlerimiz  kötü insanlar tarafından kullanılıyor, bunun cevabı verilecek. Teröristler yüzünden hava alanları ve limanlar çalışmıyor. Bir süre sonra vazgeçeceklerdir.

- Kaddafi’yi seviyorsanız, sokağa çıkın.

- Sorunları parlamento çerçevesinde çözmeliyiz. Ben de kişisel olarak eski rejime karşı barışçıl gösterilerde bulunmuştum anacak herhangi bir tahribatta bulunmadık. Saldırılara bombalamalara karşıyım. Egemenliğe karşı mücadele edilmesi farklı bir unsur. Barışçıl gösteri ayrı egemenliğin tahrip edilmesi ayrı. Libya halkı komitelere gitmeli yerleşim yerlerinde tahribat yapmamalı komitelerde sorunları çözmeli.

- Irak’taki isyanlar hava saldırısıyla sonuçlandı. Çünkü orada bir silahlı isyan söz konusuydu. Silahsız hareketler dahi güç kullanılarak engellendi. Buna benzer uygulamamalar şiddet içeren uygulamalar Rusya’da gerçekleşmişti. Gerçekleşen olaylar karşısında yine bölgeye tank gönderildi. Bu noktada sebep ülkenin bir parçasının ayrılmaması, bir parçasının farklı bir unsur olmaması içindi.

- Barışçıl gösteriler farklıdır. Barışçıl gösteriler içerinde başka ülkelerle casusluk ilişkisi kurmak da tamamen farklı bir unsurdur. Güç kullanma konusunda henüz güç kullanmadım ancak güç kullanmam gerekebilir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle