GeriDünya Kaddafi bırakmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaddafi bırakmalı

Kaddafi bırakmalı

Libya Lideri Muammer Kaddafi’yi istifaya davet eden liderler arasına, ABD Başkanı Barack Obama da katıldı.

 

Obama bu çağrısını, Almanya Başbakanı Angela Merkel’le yaptığı telefon görüşmesi sırasında dile getirdi. Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, “Başkan, bir liderin iktidarda durması, artık yalnızca kendi halkına kitlesel şiddet uygulamaya yarar hale geldiyse, o lider artık ülkesini yönetme meşruiyetini kaybetmiş demektir ve ülkesinin menfaati için yapması gereken şey, ayrılmaktır” ifadesine yer verildi. Obama, ayrıca Kaddafi, 4 oğlu ve kızlarına ait ABD içindeki tüm malvarlığı ve banka hesaplarını dondurma emri verdi. Ayrıca ABD bankalarından Kaddafi ve çevresine ait hesaplarda para hareketlerinin takip edilmesini istedi.

Büyükelçilere ‘Siz de yargılanırsınız’ tehdidi

LİBYA büyükelçilerinin taraf değiştirmesine İngiltere’nin, “Ya Kaddafi’yi terkedin ya da hazırlanacak insanlık suçu işleniyor davasında siz de yargılanırsınız” tehdidinin neden olduğu ileri sürüldü. İngiliz The Guardian gazetesi, Libya’nın BM’deki diplomatları dahil, bir çok diplomatının gizlice tehdit edildiğini ve bu nedenle Kaddafi’ye karşı ilk taraf değiştirenlerin diplomatlar olduğunu yazdı. İngiliz yetkililerin ayrıca, mahsur kalan vatandaşlarını kurtarabilmek için rüşvet dağıttığı ileri sürüldü. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, iddiaları yalanladı ancak uçakların iniş kalkışları için vergi adı altında yüksek miktarların Libyalı yetkililere verildiğini doğruladı.

İngiltere’yi Libya’da Türkiye temsil edecek

İngİltere, Libya’da koşulların kötüleşmesi üzerine Trablus’taki büyükelçiliğini geçici olarak kapattığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada,  İn-giltere’yi Libya’da geçici olarak Türkiye’nin temsil edeceği belirtildi. Fransa da büyükelçiliğini geçici olarak kapattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle