Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kaçmak için kuyruğa girdiler

  hurriyet.com.tr
  09.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Pakistan, Güney Veziristan'daki Taliban hakimiyetini kırmak için operasyonunu sürdürüyor. Operasyonda en büyük zararı ise halk gördü. BM verilerine göre şimdiye kadar 240 bin kişi göç etmek zorunda kaldı. İnsanlar canlarını kurtarmak için kuyruğa girdi. Operasyonda kaç sivilin hayatını kaybettiği açıklanmazken, şimdiye kadar 400'e kadar Taliban militanı öldürüldü, 45 de Pakistan askeri yaşamını yitirdi.

  PAKİSTAN'DAN İNSAN MANZARALARI

  Pakistan'ın Güney Veziristan bölgesinde Pakistan ordusu ile Taliban militanları arasında yaşanan çatışmalar, bölgede yaşayan siviller üzerinde çok olumsuz etkiler yaratı. 

  Evlerini terk etmek zorunda kalan binlerce insan, yetersiz ulaşım koşullarına rağmen yollara düşerken, bölgedeki Taliban üslerine saldırılar düzenleyen Pakistan güçleri ile militanlar arasında çıkan çatışmalarda çocuklar başta olmak üzere birçok insan mağdur duruma düştü.

  HEDEF 10 BİN TALİBAN MİLİTANI

  Pakistan ordusunun son yılllarda gerçekleştirdiği en büyük askeri operasyonda, 10 bin militandan oluştuğu düşünülen Taliban güçlerine karşı hava ve karadan gerçekleştirilen harekata 30 bin Pakistan askeri katıldı.

  Gıda ve sağlık hizmetleri konusunda büyük sıkıntı çeken siviller BM'nin Dünya Gıda Progamı yardımı ile yiyecek ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken, başta çocuklar olmak üzere çatışmalardan kaçmaya çalışırken yaralanan insanlar ordunun kurduğu sıhhıye çadırlarında tedavi edildi.

  BİNLERCE İNSAN EVİNDEN OLDU

  BM Kasım ayının başından bu yana 240 bin insanın evlerini terk ettiğini açıklarken, bölgeden gelen haberere göre giriş çıkışları kontrol eden ordunun yapılmak istenen yardımları içeri sokmadığını belirtildi.

  Pakistan ordusu 8 Kasım'a kadar olan süreçte bölgenin iki farklı noktasında gerçekleştirilen operasyonlar ile 12 militanın öldürüldüğünü açıkladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı