Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kaçırılanlar Türkmen muhalif

  Uğur ERGAN / ANKARA
  30.07.2015 - 21:24 | Son Güncelleme:

  Eğit-donat programı çerçevesinde Türkiye’de eğitilen önceki akşam da El Nusra tarafından kaçırılan 18 Suriyeli muhalifin Türkmen olduğu öğrenildi. El Nusra militanları, Türkmen muhalifleri, “ABD’ye siz koordinat verdiğiniz için hava operasyonlarının hedefi oluyoruz” diyerek alıkoydu. 30’uncu Bölük diye anılan gruptan 54 kişi Türkiye’de eğitildikten sonra iki hafta önce savaşmak için Suriye’ye geri dönmüştü.

  Türkiye'de eğitim gördükten sonra Suriye içlerine doğru giderken El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra tarafından kaçırılan 18 muhalifin Türkmen olduğu öğrenildi. Kaçırılan muhaliflerin başındaki Türkmen Albay Nedim Hasan’ın da Esad rejimine karşı savaşan birlikler içinde tanınan bir komutan olduğu belirtildi. Ankara’ya ulaşan bilgilere göre muhaliflerin kaçırılması, ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin İdlib’in kuzeyinde Reyhanlı’nın karşısındaki Selkin kırsalı yakınlarında El Nusra mevzilerine havadan bomba yağdırması sonrası gerçekleşti. El Nusra militanları, Türkmen muhalifleri, “ABD’ye siz koordinat verdiğiniz için hava operasyonlarının hedefi oluyoruz” gerekçesiyle alıkoydu.

  GAFİL YAKALANMIŞLAR

  Kırşehir-Hirfanlı’daki Jandarma Eğitim Merkezi’nde Türk ve Amerikalı Özel Kuvvetler’den eğitim alan Türkmen muhaliflerin, geçtikleri bölgede El Nusra’dan bu tür davranış beklemedikleri için gafil avlandıkları bildirildi. Türkmen muhaliflerin kurtarılması için Özgür Suriye Ordusu’nun girişimlerini sürdürdüğü ifade edildi.

  Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamada ise Albay Nedim Hasan ile 30’uncu Bölük diye bilinen silahlı güçlerden yedi kişinin kaçırıldığı belirtildi. Gözlemevi’ne göre grup, Türkiye sınırına 7-8 km uzaklıkta olan Azez’den yaklaşık 45 km kuzeyde olan Halep’e dönerken durduruldu. Toplantıda, Azez’in kuzeydoğusunda uluslararası koalisyonun desteğinde saldırı başlatılmasıyla ilgili görüşme yapılmıştı. Tarif edilen bölge Türkiye’nin planladığı fiili güvenli bölgenin batı bölgesine denk geliyor. Ancak toplantının bu bölgeyle alakalı olup olmadığı açıklık kazanmadı. Kaçırılan 8 kişinin, Türkiye’de eğitilen 54 kişilik muhalif güçten olduğu ve iki hafta önce ülkelerine geri döndükleri belirtildi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı