GeriDünya K. İrlanda'da siyasi kriz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

K. İrlanda'da siyasi kriz

K. İrlanda'da siyasi kriz
refid:13605620 ilişkili resim dosyası

K. İrlanda'da polis ve yargı düzenlemeleri alanında siyasi kriz çıktı. İngiltere Başbakanı Gordon Brown sorunu çözmek için üç gündür uğraşıyor.

Brown, üçüncü gününe giren görüşmeleri sürdürmek amacıyla bugün de Belfast'ta kalacak.

Görüşmeler, 1998'deki barış anlaşması ardından, bölgede istikrarlı bir siyasi düzenin kurulması için kritik adımlardan biri olan polis ve yargı düzenlemelerini konu alıyor.

Müzakerelerde Protestan Demokratik Birlik Partisi'yle, Katolik cumhuriyetçi kanadı temsil eden Sinn Fein arasında uzlaşma formülü aranıyor.

Başbakanlık, Gordon Brown'un bugün her hafta yapılan ve başbakanın milletvekilleriyle muhalefet liderlerinin Avam Kamara'sında sorularını yanıtladığı oturumuna katılmayacağını, yerini İşçi Partisi yetkililerinden Harriet Harman'ın alacağını açıkladı.

Protestanlarla cumhuriyetçiler, Kuzey İrlanda'nın kendi güvenliğini sağlama işini ne zaman devralacağı konusunda anlaşamıyorlar.

Sinn Fein kriz aşılıp yargı sisteminin denetimi Belfast'taki yönetime aktarılamazsa 2,5 yıldır devam eden koalisyon hükümetinden ayrılacağı tehdidinde bulunuyor.

1998 anlaşması ise bölgede iktidarın Katolik cumhuriyetçilerle, Protestan birlik yanlıları arasında paylaşılmasını gerektiriyor.

BAŞBAKANLAR ÇÖZÜM İÇİN UĞRAŞIYOR

İngiltere ve İrlanda liderleri dün gece boyunca, bölgede Kraliçe ve temsilcilerinin resmi ikametgahı olarak kullanılan, Belfast'ın güneybatısındaki Hillsborough Şatosu'nda görüşmelerini sürdürdü.

Gordon Brown ile Brian Cowen'in öncülüğündeki görüşmelerin bu sabah da devam etmesi planlanıyor.

Dün geceki görüşmelerde Kuzey İrlanda'daki belli başlı partilerin tümünün liderleri aynı masa etrafında buluştu.

Bu, Demokratik Birlik Partisi (DUP) ile Sinn Fein arasındaki temasların yakın zaman önce kopmuş olduğu göz önüne alındığında 'bir ilerleme' olarak değerlendiriliyor.

Peter Robinson ile Martin McGuiness'in kameralar önünde şakalaştıklarına da tanık olundu.

Ancak İngiliz televizyon kanalı BBC'nin Belfast muhabiri Chris Buckler, yanılgıya düşülmemesi gerektiğini vurgulayarak, taraflar arasında hala ciddi bir ayrılık bulunduğunu ve yönetsel yetkilerin tümüyle Kuzey İrlanda'ya devredilmesindeki son aşama üzerinde uzlaşma sağlanamazsa, ortak yönetimin tümüyle çökmesi tehlikesinin sürdüğünü kaydediyor.

İngiltere ve İrlanda Başbakanları Kuzey İrlanda'da bir anlaşma sağlanmasını hala olası gördüklerinde ısrar ediyorlar.

POLİS VE YARGI ALANINDA ANLAŞMA SAĞLANAMIYOR

Sinn Fein son zamanlarda polis ve yargı yetkilerinin Belfast'taki yönetime devredilmesi çabalarını tırmandırıyordu.

Noel'den önce Sinn Fein'in başkan yardımcısı Martin McGuiness, bu çözümsüzlük devam ettiği sürece Kuzey İrlanda'daki siyasi yapının korunamayacağını söylemişti.

İngiltere ve İrlanda hükümetleri de sorunun en kısa zamanda çözülmesini istediklerini belirtmiş; gelecek aylarda bir anlaşmaya varılabilirse Belfast'a devredilecek Adalet Bakanlığı'na 1 milyar sterlin tutarında fon aktarma sözü vermişlerdi.

İngiltere'de Mayıs ayında yapılması beklenen genel seçimler öncesinde, Demokratik Birlik Partisi, bu konu yüzünden oy kaybedebileceğinin farkında.

YÖNETİM ÇÖKEBİLİR

Polis ve yargı yetkilerinin Belfast'a devredilmesi konusunda anlaşma sağlanamaz ve Sinn Fein, Kuzey İrlanda'daki yönetimin başkan yardımcısı Martin McGuiness'i çekerse yönetim çökecek.

Mevcut kurallar gereği, yönetimin başı ya da yardımcısı istifa ederse, diğeri de görevi bırakacak. Bu durumda partiler, 7 gün içinde, yönetimin yeni başkanını ve başkan yardımcısını seçmek zorunda.

Anlaşma sağlanamazsa, kısa bir süre içinde meclis seçimine gidilmesi söz konusu olabilir.

Kuzey İrlanda'da daha önce de taraflar arasındaki siyasi kriz, yerinden yönetim uygulamasının askıya alınmasına yol açtı.

Taraflar arasında önceki bir koalisyonun dağılması ardından 2002-2007 arasında bölge doğrudan Londra'dan yönetildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle