Dünya Haberleri

DÜNYA

  K.Irak’ta Türkiye alarmı yok

  Hürriyet Haber
  24.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak’ın kuzeyindeki ABD kuvvetlerinin komutanı Tümgeneral Mixon, AP ajansına açıklamasında bölgedeki birlik sayısında indirim önerdiğini, ağustos ayından itibaren kontrolün tamamen Irak’a devredilebileceğini söyledi. "Ya Türkiye’nin olası müdahalesi" sorusuna da "Böyle bir kriz olacağını sanmıyorum. Bu konuda alarma geçirilmedim. Sorunun uzun vadede çözüleceğine inanıyorum" dedi.

  ABD ordusu, Türkiye’nin Kuzey Irak’a müdahale olasılığının konuşulduğu bir sırada, bu tür kaygıların yersiz olduğuna işaret eden bir strateji değişikliği açıkladı. ABD’nin Kuzey Irak’taki komutanı Tümgeneral Benjamin Mixon, emrindeki birlik sayısında indirim önerdiğini ve gelecek yıldan itibaren daha az doğrudan muharebe içeren görevlere yöneleceklerini söyledi. AP’nin "Türkiye’nin olası geniş çaplı müdahalesini" hatırlatması üzerine general, "Bu konuda alarma geçirilmedim. Sanırım bu konu uzun vadede çözümlenecektir" dedi.

  Tümgeneral Mixon, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, mevcut koşullar devam ettiği takdirde asker indirimine ve görev değişikliğine, Irak ordu güçlerinin hemen hemen bağımsız çalıştıkları Ninova vilayetinden başlamak istediğini belirtti. Mixon, bölgeyi tamamen Irak hükümetinin kontrolüne Ağustos’tan itibaren devretmeyi önerdiğini söyledi.

  Mixon, ABD birliklerinin Kuzey Irak’tan çekilmesinin son yıllarda elde edilen askeri kazanımları riske atabileceğini kabul ediyor ancak bunun Bağdat’ta önemli siyasi avantajlar sağlayacağına inanıyor. Telefonla AP’ye bilgi veren Mixon, "Açık söylemek gerekirse, böylece Irak merkezi hükümeti güvenlik sorumluluğunu kendi başına üstlenebilecek" dedi. Mixon ayrıca, Ninova’da bu yıl içinde ya da 2008 başında seçimlerin yapılmasına olanak sağlanırsa kontrolün Amerika’dan Irak’a geçişini kolaylaştıracağını söyledi. Mixon, önerilerinin Irak’taki günlük operasyonların en yüksek rütbeli Amerikalı komutanı Korgeneral Raymond Odierno tarafından da onaylandığını kaydetti.

  ASKERLER KAYDIRILACAK

  Mixon, Türk ordusunun PKK militanlarını temizlemek amacıyla Kuzey Irak’a büyük çaplı harekat başlatabileceği konusundaki soruya "Böyle bir kriz olacağını sanmıyorum. Bu konuda alarma geçirilmedim. Sorunun uzun vadede çözüleceğine inanıyorum" dedi. Eğer Mixon’ın stratejisi yürürlüğe girerse, tam olarak Irak’taki Amerikan birliklerinin azaltılması anlamına gelmiyor; Mixon’ın bölgesinden birkaç bin askerin Irak’ın başka bölgelerine kaydırılması anlamına geliyor. Ancak bu, ABD birliklerinin Irak’taki ağır muharebe rolünün aşamalı olarak hafifletilmesinin başlangıcını oluşturabilecek.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı