Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kábe’de harem-selamlığa kadınlardan büyük tepki

  Hürriyet Haber
  29.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suudi Arabistan’da yetkililerin izdihamı önlemek gerekçesiyle kadınların Kábe’yi tavaf etmesine sınırlama getirmek istemesi, büyük tepkilere neden oldu. Suudi kadınlar, bu girişimin ayrımcılık olduğunu belirterek "Kábe’de hem kadınların, hem de erkeklerin ibadet hakkı var. Bu hak gaspedilemez" diye konuştular.

  SUUDİ din adamlarının, kadın hacıların Kábe’de ibadetine sınırlama getirme çalışmasına tepkiler giderek artıyor. Ülkedeki kadın hakları savunucuları, böyle bir girişimi ayrımcılık olarak nitelediler ve sonuna kadar karşı çıkacaklarını vurguladılar.

  Kadınlarla erkeklerin birlikte ibadet edebildikleri tek yer olan Kábe’ye yeni bir düzenleme getirmeye çalışan Suudi Hac Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Usame El Bar, tepki çeken girişim hakkında şunları söyledi:

  ÇOK KALABALIK OLUYOR

  "Kábe’deki alan çok küçük ve çok kalabalık oluyor. Bu yüzden kadınları, Kábe’yi görüp ibadet edebilecekleri daha uygun bir yere almaya karar verdik. Böylece kadınlar geniş yerde çok daha rahat edebilecekler."
  /images/100/0x0/55eb2679f018fbb8f8ae8e06
  Bazı kadınların bu düşünceye karşı çıktığını bildiklerini belirten El Bar, "Onlarla oturup konuşacağız ve kararı anlatacağız. Aslında bu karar son karar değil ve gözden geçirilebilir" diye konuştu. Kadınlar için Kábe’yi daha iyi gören iki ayrı yer düşünüldüğünü belirten bir Suudi yetkili, "Şu an kadınlar için 630 metrekarelik bir alan ayrılmış durumda, ancak yeni yerler kadınlar için ayrılan alanı iki katına çıkarıyor" dedi.

  HAKKIMIZ GASPEDİLEMEZ

  Plan, özellikle kadınlar arasında büyük tepkiye neden oldu. Genelde Suudi kadınlar, Kábe’ye mümkün olduğunca yakın ibadet etmek istediklerini belirttiler. Dünya İslam Alimleri organının Suudi üyesi Süheyla Hammad, burada hem kadınların, hem de erkeklerin ibadet hakkı olduğunu belirterek "Erkekler, kadınların bu hakkını gasp edemeyecek" dedi. Hammad, "Erkeklerle kadınlar Kabe’yi birlikte tavaf eder. Bizim bunu başka yerde yapmamızı mı istiyorlar? Bu kadınlara karşı ayrımcılıktan başka bir şey değil" dedi.

  HZ. MUHAMMED’İN MEZARI

  Tarihçi Hatun el Fassi de Kábe’de kadınlara getirilmek istenen kısıtlamanın İslam tarihinde ilk kez görüldüğünü belirtti. Amacın kadınların halka açık ibadet yerlerinde görünmelerinin engellenmesi olduğunu söyleyen Hatun el Fassi, dini yetkililerin geçtiğimiz dönemde kadınların Hazreti Muhammed’in Medine’deki mezarını ziyaret etmesine de sınırlama getirdiğine işaret ettiler.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı