GeriDünya Juncker: Brexit ile Avrupa tarihinde yeni bir sayfa açılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Juncker: Brexit ile Avrupa tarihinde yeni bir sayfa açılacak

Juncker: Brexit ile Avrupa tarihinde yeni bir sayfa açılacak

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla (Brexit) Avrupa için yeni bir dönem başlayacağını belirtti.

STRAZBURG’da Avrupa Parlamentosuna hitap eden Juncker, Brexit sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İngiltere Başbakanı Theresa May’in Floransa’da yaptığı konuşmasının AB ile ilişkilerin geleceğine ilişkin olumlu tablo çizdiğini hatırlatan Juncker, “Ancak halen gelecek hakkında net konuşmamız mümkün değil” dedi.
Juncker, öncelikle İngiltere ve AB’nin ‘boşanma’ koşulları üzerinde anlaşma sağlaması gerektiğini ancak bu anlaşma sonrasında geleceğe yönelik adımlar atılabileceğini vurguladı.

GEREKLİ İLERLEME KAYDEDEMEDİK

Taraflar arasında yürütülen brexit müzakerelerinde gerekli ilerleme kaydedilmediğini belirten Juncker, vatandaşlık haklarında olumlu gelişmeler olduğunu fakat Avrupa Adalet Divanının rolüne ilişkin belirsizliğin devam ettiğini aktardı. Juncker, 27 AB üyesinin, İngiltere’nin verdiği kararın bedelini ödememesi gerektiğini, mevcut ilerlemeyle müzakerelerin ikinci faslına geçilemeyeceğini ifade etti. “Brexit ile Avrupa tarihinde yeni bir sayfa açılacak” diyen Juncker, çok uzun süre boyunca Avrupa’nın önemli sorunlarıyla yüzleşme sürecini ötelediklerini, artık bunun değişmesi gerektiğini söyledi.
AB’nin geleceği hakkındaki tartışmaların sürmesi gerektiğini dile getiren Juncker, “Geleceğimiz Brexit değil, Avrupa” dedi.

Juncker: Brexit ile Avrupa tarihinde yeni bir sayfa açılacak

 ‘TAZMİNATTA ANLAŞAMADIK’

Brexit müzakerelerinde AB’yi temsil eden Michel Barnier de, yine Avrupa Parlamentosu üyelerine yaptığı konuşmada, Brexit görüşmelerinde yeterli ilerleme sağlanmadığını ve İngiltere’nin ayrılma nedeniyle ödemesi gereken tazminat konusu gibi bazı konularda ciddi görüş ayrılıkların sürdüğünü söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle