GeriDünya John ve Cevad Nobel alabilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

John ve Cevad Nobel alabilir

John ve Cevad Nobel alabilir
refid:29552707 ilişkili resim dosyası

İRAN ile P5+1 arasında süren müzakerelerin başarıyla sonuçlanmasında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in yorulmak bilmeyen diplomasi inadının önemli rolü var. İki bakanın bu anlaşma sayesinde Nobel barış ödülü alabileceğine dair yorumlar bile yapılıyor.

Zarif, İran’da ılımlı Hasan Ruhani’nin cumhurbaşkanlığı seçilmesinin ardından yine ön plana çıktı. 2013 yılının eylül ayında Dışişleri Bakanı atanan Zarif’e (55) ülke ekonomik yaptırımlar nedeniyle kıvranırken nükleer müzakereleri sürdürme yetkisi verildi. Denver Üniversitesi mezunu olan, akıcı İngilizce konuşan Zarif, 20 yıllık bir diplomasi geçmişine sahipti. 2002-07 yılları arasında İran’ın BM Daimi Temsilciliği’ni yapmıştı. Muhafazakâr Ahmedinejad’ın cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından akademik hayata geçen Zarif, mollalar tarafından fazla taviz verdiği gerekçesiyle kuşkuyla karşılansa da müzakerelerde namaz arası verecek kadar dindar biri.

KAZAN-KAZAN FORMÜLÜ

Zarif’in müzakerelerde en önemli muhatabı ABD Dışişleri Bakanı Kerry’di. Birbirlerine ‘John ve Cevad’ diye hitap ettiler. Öfkeli anlar yaşandığı da oldu. Zarif, şartlarını kabul ettiremeyeceğini düşündüğünde sinirlendi de. Sonuçta iki tarafın da ‘win-win’ yani ‘kazan-kazan’ diye tarif ettiği bir anlaşmaya varıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle