GeriDünya John McCain kimdir? John McCain'in hayatı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

John McCain kimdir? John McCain'in hayatı

John McCain kimdir? John McCain'in hayatı

ABD'de Cumhuriyetçilerin önde gelen isimlerinden John McCain, 81 yaşında hayatını kaybetti. Altı dönem boyunca senatörlük yapan John McCain'e geçen yıl beyin kanseri teşhisi konulmuştu. Bir göz operasyonu için girdiği ameliyatta, beyninde gliyoblastom adlı agresif bir tümör tespit edilmişti. İşte, John McCain’in hayatına ilişkin bilgiler…

ABD Senatosu'nda Arizona eyaletini temsil eden iki senatörden biri olan John McCain, 29 Ağustos 1936 tarihinde dünyaya geldi.  Washington'da inatçılığı ve sağduyulu muhafazakarlığıyla tanınan John McCain, 2008 yılında kendinden genç Cumhuriyetçi rakiplerini alt ederek Barack Obama'nın karşısında partisinin ABD Başkanı adayı olmuştu.

Eski bir donanma pilotu olan John McCain, Temmuz 1967'da ölümden dönmüştü. Bulunduğu geminin yakıt tankı yanında patlayan bir bomba sonucu çıkan yangın, gemideki 134 kişinin ölümüne yol açmıştı.

Bundan üç ay sonra uçağı Vietnam semalarında vuruldu, hayatının sonraki beş yılını savaş esiri olarak geçirdi.Savaş esirliğinin iki yılını hücre hapsinde geçirdi, dayak ve işkenceye maruz kaldı.

1973'te serbest bırakıldıktan sonra ülkesine döndü ve erken emeklilik teklifini reddederek 1981'e kadar donanmanın Senato irtibat subayı olarak çalıştı.
O yıl Arizona'ya taşınan McCain burada siyasi kariyerine başladı ve 1982'deki seçimde eyaleti Senato'da temsil etme hakkını kazandı.

2000'de George W. Bush'un karşısına Cumhuriyetçilerin ABD başkanlığı için aday adayı olarak çıkan McCain, 2008 yılında Obama'nın karşısına çıkmayı başardı ancak seçimi kaybetti. McCain, Nisan 2010'da kanunlaşan ve Arizona SB 1070 adı verilen yasa dışı göç karşıtı eyalet yasasını destekledi. McCain Suriye'deki silahlı muhalefeti Esad ve IŞİD'e karşı destekliyordu. Arizona Senatörü McCain, Trump'ın Rusya ile ilişkileri düzelteceğine yönelik açıklamalarını her zaman eleştirdi ve 2016'nın son günü yeni yıla Ukrayna donanmasından askerlerle girdi.

McCain 2017'de Suriye'ye giderek oradaki ABD askerlerini ziyaret etti. Trump'ın Suriye'deki savaşı bitirmeyi öncelikleri arasına koymamasını "Amerikan tarihinde bir diğer utanç sayfası" olarak niteledi.

Beyin kanseri teşhisinden yaklaşık bir yıl sonra, 24 Ağustos 2018'de McCain'in tedavisine devam etmeyeceği açıklandı. Yaşlı savaşçının kanserle verdiği savaşı kaybettiği anlamına gelen bu karar, siyaset dünyasını yasa boğdu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle