GeriDünya Johannes Rau için devlet töreni
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Johannes Rau için devlet töreni

Johannes Rau için devlet töreni
refid:3900972 ilişkili resim dosyası

Almanya'nın 27 ocakta vefat eden eski Cumhurbaşkanı Johannes Rau için bugün “Berliner Dom” adlı kilisede devlet töreni düzenlendi.

Törende konuşan Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Rau'nun, yurtdışında Almanya'yı çok iyi bir şekilde temsil ettiğini, yurt içinde de tüm insanlar arasındaki birliği koruduğunu belirterek, ”Rau, Almanlarla yabancıların birlikte yaşamaları için çaba harcayarak göç ve uyuma büyük katkı sağlamıştır” dedi.

Rau'nun Almanya'yı daha iyi ve daha insancıl hale getirmeye çalıştığını ve iki Almanya'nın birleşmesini de her zaman istediğini ifade eden Köhler, “Her zaman Almanya'yı bir bütün olarak düşünürdü. Burada Alman pasaportu olmadan yaşayan ve çalışan insanlar için de bir görüşme muhatabıydı” şeklinde konuştu.

Rau'nun Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde Bakan ve Başbakan olarak görev yaptığı dönemlerde de her zaman insanlar için politika yaptığını ifade eden Köhler, Rau'nun aynı zamanda İsrail'in ve Yahudilerin en yakın dostlarından biri olduğunu, çabaları sayesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin büyük ölçüde geliştiğini kaydetti.
Köhler, Rau'nun, Almanya'nın geçmişinden dolayı Polonya'yla olan ilişkilere de büyük önem verdiğini, herkesin kendi samimiyetine inandığını söyledi.

Rau'nun, görevini ve sorumluluklarını her zaman ciddiye aldığını ve hedeflerinin gerçekleşmesi için çaba harcadığını belirten Köhler, kendisine çok şey borçlu olduklarını kaydetti ve ailesine başsağlığı diledi.

Törene katılan Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer de, Rau'yla 1970'li yılların ortalarında tanıştığını ve birbirlerinde büyük benzerlikler bulduklarını belirterek, insancıl ve inandırıcı bir insanı kaybettiklerini söyledi.
Rau'nun, İslam alemini rahatsız eden karikatürlerin yayınlanmasını da eleştireceğine inandığını ifade eden Fischer, “Rau yaşasaydı, temel hakların sorumlulukla kullanılmasını ister, ancak şiddete de kesinlikle karşı çıkardı” dedi.
Knesseth adı verilen İsrail parlamentosunda yaptığı konuşmanın da büyük ve insancıl bir konuşma olduğunu kaydeden Fischer, Rau'nun ölümünün sadece Almanya'da değil, tüm dünyada büyük üzüntü yarattığını söyledi. Rau'nun yakın arkadaşlarından biri olan eski Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Hans-Jochen Vogel de törende yaptığı konuşmada, Rau'nun tüm insanları dinlemesini bilen bir politikacı olduğunu ve insanları hiçbir zaman küçümsemediğini belirtti.

Rau'nun tehlikeli gördüğü gelişmeleri de açıkça söylemeye cesaret gösteren bir insan olduğunu söyleyen Vogel, Rau'nun, barış, adalet ve dayanışma gösterilmesi için çaba harcayan insancıl bir politikacı olduğunu, gelecek nesillere de örnek olacağını kaydetti.

TÜRKİYE'Yİ BABACAN TEMSİL ETTİ

Berliner Dom'da düzenlenen devlet törenine Rau'nun eşi Christina Rau ile 3 çocuğu, Başbakan Angela Merkel, eski cumhurbaşkanları Roman Herzog ile Richard von Weizsaecker, eski başbakanlar Gerhard Schröder ve Helmut Schmidt ile eşleri, kabine üyeleri ve çok sayıda politikacı da katıldı. Törende, Türkiye'yi Devlet Bakanı Ali Babacan temsil etti. “Ata” uçağıyla Berlin'e gelen Babacan, törenden sonra Türkiye'ye dönecek.

Kilisedeki törenden sonra Rau'nun naaşı, Cumhurbaşkanlığı Tören Kıta'sı tarafından kilisenin önündeki kalafata konuldu. Rau için kilise önünde askeri tören düzenlendi. Rau'ya verilen cumhurbaşkanlığı liyakat nişanıyla KRV eyaleti liyakat nişanı da subaylar tarafından naaşın önünde taşındı.

Alman Milli Marşı'nın çalınmasının ardından Rau'nun naaşı bir cenaze aracına konularak, şehir mezarlığına götürüldü.
Rau burada, kendi vasiyeti üzerine yakın aile çevresinin ve arkadaşlarının katılımıyla toprağa verildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle