GeriDünya Japonya’da yaşayan Türk’e korkunç polis dayağı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Japonya’da yaşayan Türk’e korkunç polis dayağı

Japonya’da yaşayan Türk’e korkunç polis dayağı

Jpaonya'da polisin gözaltına aldığı Türk vatandaşına uygulanan polis şiddeti ülkenin gündemine oturdu. 201 yılında Japonya'ya giderek iltica başvurusunda bulunan adamın 7 polis tarafından dövüldüğü görüntüler gündeme damga vurdu. Türk vatandaşı yaklaşık 41 bin dolarlık dava açtı.

Japon basını, 34 yaşındaki adamın iltica işlemleri devam ederken Osaka’da gözaltında olduğunu ve polis şiddetine maruz kaldığını yazdı. 

Türk’ün avukatı, müvekkilinin Temmuz 2017’de gözaltındayken polis saldırısına uğradığını açıkladı.

Japonya’nın çok okunan gazetelerinden Asahi Shimbun, avukatın sözlerini şu şekilde aktardı: “2015 yılında müvekkilimin ülkeye girişi reddedildi ve o da iltica etmek istedi. İşlem süreci devam ederken, 2017 yılında bir gözlem merkezinde görevlinin ters bir açıklama yapmasına kızan müvekkilim bir duvara kitap fırlattı”.

Gazete, görevlinin ismi açıklanmayan Türk’ün ilaçlarını alıp almadığını sorduğunu yazarken, kitap atmasının ardından en az 7 polisin adamı bir odaya götürerek dövdüğünü yazdı.

Gazete, Türk’ün 29 Mayıs’ta Japon hükümetine dava açtığını aktarırken, yaklaşık 4.5 milyon Yen (41.455 dolarlık) tazminat istediğini duyurdu. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle