Dünya Japonya'da 'tecavüz yasası' reformu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Japonya'da 'tecavüz yasası' reformu

Japonya'da 'tecavüz yasası' reformu

Japonya, 110 yıldır yürürlükte olan ve muhaliflerin yıllardır tepki gösterdiği tartışmalı tecavüz yasasında reforma gitti. Yasa, tecavüz suçlularına verilen hapis cezalarını artırdı.

Japonya'da 1907'den beri yürürlükte olan ve kadın hakları savunucularının büyük tepkisiyle karşılanan yasa yenilendi. Sputnik'in aktardığına göre milletvekillerinin oybirliği ile kabul ettiği yeni yasa tecavüz suçlularına verilen en düşük hapis cezasını 3 yıldan 5 yıla çıkardı. Yeni yasa cinsel saldırıya uğrayanların davadan önce de ayrı bir şikâyet dilekçesi doldurması zorunluluğunu da ortadan kaldırdı. Söz konusu uygulama Japonya'da cinsel saldırı suçlarının düşük sayıda bildirilmesinin en önemli nedenlerinden biri sayılıyordu.

Yasada ilk kez sadece kadınların değil erkeklerin de cinsel saldırı mağduru olabileceği kabul edildi. Yasa ayrıca çocuklarını istismar eden ebeveynlerin ve koruyucularının yargılanmasını da kolaylaştırdı. Küçükken babasının cinsel tacizine uğrayan 43 yaşındaki milletvekili Jun Yamamoto parlamentoda yaptığı konuşmada, "Umarım bu değişikliklikler daha doğru cezalandırmalara yol açar ve cinsel suç gerçeğine toplumun dikkatini çeker" dedi. Polis verilerine Japonya'da 2015'te 1200 tecavüz vakası oldu ki bu rakam 10 yıl önce yaklaşık 2 bin cğvarındaydı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle