GeriDünya Japonya'da kadın veliaht tartışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Japonya'da kadın veliaht tartışması

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle iyi habere hasret kalan Japonya'da, aylardır heyecanla beklenen bebek, dün ilk çığlığını attı. Dünyanın en eski monarşisinde hamile Prenses Masako'nun bir kız çocuğu dünyaya getirdiği açıklandı. Haber, veliaht bekleyen Japon halkı arasında buruk bir sevinç yarattı.

Prenses Masako'nun bir kız çocuğu dünyaya getirdiğini yıldırım baskı yaparak duyuran gazeteler, Japonlarca adeta kapışıldı. Binlerce kişi, imparatorluk sarayının önünde ellerinde bayraklarla hatıra fotoğrafı çektirirken tüm ülkede bayram havası esti. Ama bu sevince rağmen Japonlar, gizli bir hüznü de yaşadılar. Çünkü 1965'ten bu yana erkek çocuğa hasret kalan imparatorluk sarayında ‘‘bir kadının veliaht olup olamayacağı’’ tartışmaları başlarken Başbakan Koizumi, bu hassas konunun gündeme getirilmesi için çok erken olduğunu açıkladı. Harvard Üniversitesi mezunu ve Dışişleri Bakanlığı'nın eski diplomatlarından 37 yaşındaki Prenses Masako ile 41 yaşındaki Prens Naruhito, 1993 yılında evlendi. Prenses Masako'nun önceki gece doğum sancılarının başladığı haberi, medyayı alarma geçirdi. Saraydan ‘‘Anne ve bebeğin sağlık durumu iyi. Bebeğin ağırlığı 3.102 kg ve boyu 49.6 cm. İmparator Akihito, gerçekten çok mutlu olduğunu ve doğumda emeği geçen herkese minnettar olduğunu söyledi’’ açıklaması yapıldı. İmparatoriçe Michiko'nun ise gözyaşlarını tutamadığı ve çifti tebrik ettiği bildirildi. Henüz isim konmayan kızıyla gurur duyan Prens Naruhito, ‘‘Doğumun sağsalim gerçeklemesinden ötürü çok mutluyum. Herkese en içten teşekkürlerimi iletmek isterim’’ dedi.

KADINLARIN TAHTA ÇIKMASI 1868’DEN BU YANA YASAK

Prenses Masako'nun bir erkek çocuğu olsaydı, Prens Naruhito'dan sonra tahtın ikinci varisi olacaktı. Ancak kız bebek, ülkede kadınların tahta çıkmasının önündeki kanuni engelin kaldırılıp kaldırılmayacağı tartışmalarını alevlendirdi. Başbakan Junichiro Koizumi, tüm ülkede merakla beklenen doğumun ardından ‘‘Prens Naruhito ve Prenses Masako'yu kutluyorum. Kadınların tahta çıkmasını yasaklayan kanunda değişiklik yapılmasının gündeme gelmesi için henüz erken. Bu konuyu hassasiyetle düşünmek gerekir’’ dedi. Japonya'da 1868'te kabul edilen kanunla kadınların tahta çıkması yasak. Siyasetçiler ve akademisyenler kız bebeğin anayasal bir krize yol açmayacağı, Prenses Masako'nun başka çocuk sahibi olmasının mümkün olduğu görüşünü savunuyorlar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle