GeriDünya Japonya'da bir ileri iki geri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Japonya'da bir ileri iki geri

Japonya'da bir ileri iki geri
refid:17390190 ilişkili resim dosyası

Japonya'da 11 Mart'taki deprem ve tsunamide zarar gören Fukuşima nükleer santralinde, yanlış ölçümün yarattığı kriz sürerken, santralin sahibi TEPCO, reaktörlerdeki radyasyonlu suyun denize ve toprağa karıştığını açıkladı.

TOKYO'DA NÜKLEER KARŞITLARI SOKAKTA / FOTO GALERİ

RADYASYONDA ÖLÇÜM PANİĞİ

TEPCO, 2 nolu reaktördeki suda radyasyonun hızla arttığını ve radyasyonlu suyun denize ve toprağa karışmaya başladığını bildirdi.

Uzmanlar daha önce, radyasyonun denize ve toprağa karışmasının büyük bir çevre felaketine yol açacağını açıklamıştı.

Şirket, 2 nolu reaktördeki suda radyasyonun normalin 10 milyon katı olduğunu belirterek bütün çalışanları tahliye etmiş, daha sonra ölçümün hatalı olduğunu bildirmişti.

Rektörlerdeki ölçümlerde yapılan hata sonucu, 2 nolu reaktörde çalışmaların haftasonu boyunca durdurulması üzerine hükümet özür dilemek zorunda kaldı.

6 reaktöründen dördü zarar gören santralde çalışmalar, daha önce de patlama, yangın ve radyasyon oranlarındaki artış gibi nedenlerle durdurulmuştu.  
 
"HATA AFFEDİLEMEZ"

Japon hükümeti sözcüsü Yukio Edao, radyasyon ölçümlerinde yapılan hatanın "affedilemez" olduğunu belirterek, "Sanırım santralde çalışanlar çok yorulmuş durumda. Ancak bu ölçümler güvenlik için kararlar almamız açısından çok önemli ve bu tür hatalar kabul edilemez" dedi.

Santralin işletmecisi TEPCO, Radyasyon oranlarındaki artışın soğutma çalışmalarında yaşanan sorunlar nedeniyle, yakıt borularının büyük oranda erimesinden kaynaklandığını kaydeden uzmanlar, reaktörlerdeki radyasyonlu suyun toprağa ve denize karışmasının büyük tehlike yarattığına dikkat çekiyor.

ÇALIŞMALAR YAVAŞ

Soğutma sisteminde yaşanan sorunlar sürerken, işçilerin 2 ve 3 nolu reaktörlerdeki suyu boşaltma çalışmalarının çok yavaş ilerlediği belirtiliyor.

Felaketin üzerinden 17 gün geçmesine rağmen, suyla dolan 1, 2 ve 3 nolu reaktörlerde soğutma sisteminin çalıştırılamaması nedeniyle ısınmanın önüne hala geçilemedi.

Sızan radyasyonun havaya karışması sonucu şu ana kadar santrale yakın bölgelerdeki tarım ürünleri ve suda radyasyon seviyesinideki artış endişe yaratıyor.

Japon Nükleer Güvenlik Ajansı, santralin 5 ve 6 nolu reaktörlerine 30 metre mesafede denizden alınan örneklerde iyot  seviyesinin normalin bin 150 kat fazla olduğunu açıkladı.

Japonya Sağlık Bakanlığı, içme suyuna radyasyon bulaşmasını önlemek amacıyla suyu temizlemek üzere çeşitli önlemler aldığını açıkladı. Buna göre, nehir suyu yağmur yağdıktan sonra kullanılamayacak ve su havuzlarının üzeri kapatılacak.

LİBYA'DAN DAHA ÖNEMLİ

Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden Najmedin Meshkati, "Durum bizim düşünmemizi istediklerinden daha ciddi ve Birleşmmiş Milletler bu konuda harekete geçnmeli. Bu bir ülkenin başa çıkabileceği bir şey değil. bence bu Libya'daki operasyondan daha önemli" diye konuştu.

TEPCO HİSSELERİ DÜŞÜŞTE

Yeterli önlemleri almamakla ve önemli bilgileri vermemekle eleştirilen Fukuşima nükleer santralinin işletmecisi TEPCO'nun hisseleri hızla düşüyor.

TEPCO'nun hisselerinin bugün yüzde 17.73 oranında düştüğü bildirildi.

Depremin yaşandığı 11 Mart'ta günü 2 bin 121 yenle kapatan şirket dün günü 696 yenle kapattı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle