GeriDünya Japon şirketlerden mafyaya sus payı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Japon şirketlerden mafyaya sus payı

Japonya'da büyük şirketlerin mafyaya ‘sus payı’ verdiğinin ortaya çıkması ülkeyi karıştırdı. Mitsubishi grubundan sonra Hitachi şirketleri de suçlanıyor. Mafyanın, ortağı olduğu şirketlerin genel kurullarını işlemez hale getirme tehdidiyle para sızdırdığı anlaşıldı.

MİTSUBİSHİ grubuna bağlı bazı şirketlerin Japonya'nın ünlü mafyası Sokaiya'ya rüşvet vermelerinin ortaya çıkmasıyla patlayan skandal yayılıyor. Mitsubishi Motor Şirketi Başkanı Takemura Kimura'nın mafyaya para verdiklerini kabul edip özür dilemesinin ardından genişletilen soruşturmalarda Hitachi gruba bağlı bazı şirketlerin de ‘örgütü para yardımı’ yaptığı ortaya çıktı.

FARKLI TAKTİK

Ünlü Japon mafyası Sokaiya'nın para sızdırma taktiği de ‘klasik’ mafyalarınkinden farklı. Mafyaya para veren şirket yöneticilerinin iddiasına göre, Sokaiya, hisselerini satın aldığı veya hissedarların vekaletini aldığı büyük Japon şirketlerinin genel kurullarını çalışamaz hale getiriyor. Sokaiya, genel kurullarına katılıp yöneticileri soru bombardımanına tutmak, her karara itiraz etmek ve toplantıları zehir etmek tehdidiyle, büyük şirketlerden milyonlarca yen ‘rüşvet’ alıyor.

Geçtiğimiz hafta, Mitsubishi Motor'un 9 yöneticisi tutuklandı. Mitsubishi yetkililerin mayfyaya ödemeyi ‘dolaylı yoldan’ yaptığı da meydana çıktı : ödeme ‘baba’ Tei Terubo'nun karısına ait bir oto servisinin işlettiği, Kanafawa kentinde deniz kenarındaki bir otelin kirası gibi gösterilerek yapılmış. Hitachi'nin ‘en az 100 şirket çalışanının söz konusu otelde kaldığını, zaten bu otelin de mafyaya ait olduğunu bilmedikleri’ şeklindeki açıklaması inandırıcı bulunmamış olsa gerek ki, polis araştırmayı genişletti. Mafyaya 9 milyon yen (13.7 milyar TL) ödeyen Mitsubishi yetkililerini tutukladıktan sonra Hitachi'yi de denetlemeye başladı. Ayrıca, Sokaiya ‘babası’ Tei Terubo da tutukladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle