GeriDünya Japon basınından büyük tepki
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Japon basınından büyük tepki

Irak'ta 3 Japon vatandaşının, ''Mücahitler Tugayı'' adlı örgüt tarafından rehin alınması Japonya gündeminin ilk sırasına yerleşti ve basın tarafından büyük tepkiyle karşılandı.

 Vatandaşlarının güvenliği konusunda son derece hassas olan Japon kamuoyu gelişmeleri yakından takip ediyor. Gazetelerin tamamı olayı manşetlerine taşıdı.

Haberlerde, Hükümet Sözcüsü Yasuo Fukuda'nın, ''Rehin alınan 3 kişinin sağ salim serbest bırakılması için ellerinden geleni yapacakları'' sözlerine yer verildi.

Örgütün ileri sürdüğü, Japon Özsavunma Kuvvetleri'nin Irak'tan çekilmesi talebi konusunda ise Fukuda'nın, ''Iraklılar için yeniden yapılanma faaliyeti yürüten
Özsavunma Kuvvetleri'nin çekilmesi için bir sebep yok'' dediği belirtildi.

Haberlerde ayrıca, koalisyon hükümetinin büyük ortağı Liberal Demokrat Parti'nin, ''Uluslararası toplumun, Japonya'yı, (Teröristlerin taleplerine boyun eğdi) şeklinde eleştirmesini istemiyoruz''  açıklamasında bulunduğu belirtilerek, hükümetin diplomatik kanallar yoluyla ABD'den olayın çözümü için işbirliği talebinde bulunduğu kaydedildi.

ABD yönetiminden de, ''ABD, 3 kişinin serbest bırakılması için her
türlü işbirliğine hazırdır'' açıklaması yapıldığı bildirildi.
   

TEHDİTLERE ALDIRILMAMALI

''Tehditlere Aldırılmamalı'' başlığı taşıyan Yomiuri Şimbun'daki başyazıda, ''Irak'ta koalisyon güçleriyle aşırı İslamcılar arasındaki çatışmaların şiddetlendiği ve Haziran'da planlanan egemenliğin Iraklılara devrinin zora girdiği bir dönemde, 3 Japon vatandaşının rehin alındığı'' kaydedilerek, ''Bu olay, Japonya'nın, uluslararası toplumun bir üyesi olarak Irak'ın yeniden yapılanması için yerine getirmesi gereken görevinin engellenmesi anlamına gelmektedir'' denildi.

''ABD ve Avrupa ülkeleri ile Japonya arasında işbirliği yapılmasının, şimdi daha da önemli hale geldiği'' belirtilen yazıda, ''istikrar ve yeniden yapılanmayı sekteye uğratma çabalarının üstesinden gelinmesi ve tehditlere aldırılmaması gerektiği'' kaydedildi.

Nihon Keizai Şimbun'da, ''Rehineleri Serbest Bırakın'' başlığı taşıyan başyazıda, ''3 Japon vatandaşının rehin alınmasının çirkin ve kabul edilemez olduğu'' belirtildi.

Başyazıda, ''Bu davranışlarla Japonya'nın ve uluslararası toplumunsempatisi
kazanılamaz. Rehineler hemen serbest bırakılmalıdır. Öz savunma Kuvvetleri'nin de
güvenliğini garanti altına alarak, olaya çözüm bulunmasını diliyoruz'' ifadesi kullanıldı.

Mainiçi Şimbun'un başyazısında da, ''Örgütün davranışı, Japon halkı ve uluslararası toplumun tepkisini çekecektir. Ayrıca Irak'a da yararı olmayan bir davranıştır.
Örgütün rehineleri bir an önce serbestbırakmasını diliyoruz'' denildi.
   

HÜKÜMETE ELEŞTİRİ    

Asahi Şimbun'daki başyazıda da, Hükümet Sözcüsü Fukuda'nın, ''Iraklılar için yeniden yapılanma faaliyeti yürüten Özsavunma Kuvvetleri'nin çekilmesi için bir sebep yok'' açıklaması eleştirilerek, ''Bu tür açıklamaların, rehinelerin hayatını tehlikeye sokacağı gibi, benzer olaylara da sebebiyet vereceği'' görüşü savunuldu.

Başyazıda, ''olayın ayrıntıları konusunda şu an için pek bilgi bulunmasa da, Irak'taki durumun, Özsavunma Kuvvetleri'nin yeniden yapılanma faaliyetlerini güvenli şekilde sürdüremeyeceği bir hale dönüştüğünü hükümetin iyice anlamış olması gerektiği'' kaydedildi.

Yazıda, ''Iraklıların nefret duygularını Japonlara yöneltmemelerini diliyoruz.
Başbakan bu ciddi gelişmelere çözüm üretmelidir'' denildi.

Sankei Şimbun'da, ''Birlik Olunması Gereken Zamandır'' başlığıyla yayımlanan başyazıda, ''Irak'ta rehin alınan Japon vatandaşlarına yönelik tehdide boyun eğilmemesi ve Irak halkı ile dini önderlerin yardımıyla soruna çözüm bulunması gerektiği vurgulandı.

Yazıda, ''Irak'taki karmaşa daha da ciddi boyutlara getirilmemelidir. Uluslararası toplumun, özellikle şimdi Irak'ın istikrarı ve yeniden yapılanması için birlik olması gerekmektedir'' görüşü savunuldu.

Tokyo Şimbun'daki başyazıda da, ''olayın uluslararası topluma yönelik çirkin bir meydan okuma olduğu'' kaydedildi ve ''Bu suçsuz 3 kişinin serbest bırakılması için hükümetin elinden geleni yapmasını diliyoruz'' denildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle