GeriDünya Japon bakan: ilk çocuğumu Türkiye'de yapmak isterim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Japon bakan: ilk çocuğumu Türkiye'de yapmak isterim

Japonya'nın Adapazarı'ndaki depremzedeler için yaptığı prefabrike köyü açan Japon Dışişleri Bakan Yardımcısı İchito Yamamoto, ‘En iyi köy bizim köy’ dedikten sonra, temennisini dile getirdi: ‘Eşimle Türkiye’ye tatile gelip ilk çocuğumu burada yapmak isterim'

ADAPAZARI'ndaki prefabrike Japon köyünün açılışını için Türkiye'ye gelen Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı İchito Yamamoto, kendi köylerinin diğer yabancı ülkelerin yaptığı köylerden daha iyi olduğunu savundu. Japon bakan, kültürlerin birbirine benzemesi ve insanların çok sıcak olması nedeniyle Türkiye'yi çok sevdiğini belirterek, ‘Eşimle çocuk yapmaya fırsat bulamıyoruz. Türkiye’ye tatile gelip ilk çocuğumu burada yapmak isterim' diye konuştu.

ACIYA RAĞMEN GÜLÜMSEME

Ankara'daki temaslarını tamamladıktan sonra Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın ile Adapazarı'ndaki 500 prefabrike konuttan oluşan Japon köyünü açılışına katılan Bakan Yardımcısı İchito Yamamoto, Adapazarı'nı doğduğu kente benzetti. Yamamoto, ‘İnsanların acılarına rağmen gülümsemesi, misafirperverlikleri, beni doğduğum kente götürdü. İnsanlarımız birbirlerine çok benziyor’ dedi.

DEPREMZEDEYİ BİZ ANLARIZ

Ülkesine dönmeden önce Türkiye ziyaretinde edindiği izlenimleri anlatan Yamamoto, şöyle konuştu:

‘Açılışını yaptığım Japon köyündeki insanların kokusu ve havası daha başkaydı. İsrail köyü gibi diğer ülkelerin depremzedeler için yaptığı köyleri de gezdim. Bizimki daha iyiydi. Çünkü bir depremzedenin nelere ihtiyaç duyacağını biz herkesten daha iyi biliriz.’

Eşinin Birleşmiş Milletler'in barış gücü operasyonlarında çalıştığını söyleyen Dışişleri Bakan Yardımcısı, seçmenlerinin de artık kendisinden çocuk beklediğini vurgulayarak bir türlü tatile çıkamamaktan dert yandı.

Eşinin Türkiye'ye bir çok kez geldiğini anlatan Yamamoto, ‘İstanbul ve Kapadokya’yı bir çok kez gezdi. Ben de burayı çok beğendim. Eşim de ben de çok meşgul insanlarız. Bir türlü birlikte tatil yapamıyoruz. Çocuk yapacak zamanımız da olmuyor. Eşim Türkiye'yi çok sevmiş. Türkiye'ye gelerek tatil yapmak isterim. Tabii ki, ilk çocuğumu da Türkiye'de yapmak isterim' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle