GeriDünya Jamaika mı, karamba mı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Jamaika mı, karamba mı

Almanya’da başa baş sona eren seçimler, teorik olarak arkada ‘büyük koalisyon’, ‘trafik lambası’, ‘Jamaika koalisyonu’, ‘karamba’ gibi seçenekler bıraktı. Peki seçim paletindeki bu renklerle nasıl bir tablo çizilebilir?

Büyük koalisyon:

Almanya’da her parti bir renkle özdeşleştiriliyor. CDU/CSU siyah, SPD kırmızı, FDP sarı, Yeşiller tabii ki yeşil, Sol İttifak ise yine kırmızı. CDU ile SPD’nin büyük koalisyon kurması halinde ortaklığın rengi ‘siyah ve kırmızı’ olacak. Schröder ile Merkel’in başbakan olma ısrarı yüzünden böyle bir ortaklık zora girebilir. Dönüşümlü başbakanlık uygulanabilir.

Trafik lambası koalisyonu:

Schröder’in SPD’nin oyları şimdiki koalisyon ortağı Yeşiller ile yeniden çoğunluk hükümeti kurmasına izin vermiyor. Bu durumda SPD, Yeşiller ve FDP ile ortaklık kurma yolunu arayabilir. FDP Genel Başkanı Guido Westerwelle, ‘Biz SPD ve Yeşillerle ortaklıkta yokuz’ diyor. Yine de Schröder’in FDP’yi ikna etmeye çalışacağı görüşleri mevcut. Böyle bir koalisyonun renkleri, ‘kırmızı, sarı ve yeşil’ yani trafik lambası gibi olacak.

Kırmızı-kırmızı-yeşil:

Schröder’in SPD’den kopanların oluşturduğu Sol Parti ve Yeşillerle koalisyon kurmayı denemesi de bir diğer seçenek. Ancak Sol Parti lideri Oskar Lafontaine, daha önce SPD ile koalisyon oluşturmayacaklarını açıklamış, aynı şekilde SPD de karşı görüş bildirmişti.

Jamaika koalisyonu:

CDU/CSU-FDP’nin oyları çoğunluk hükümeti kurulmasına izin vermiyor. Merkel, Yeşilleri yanına çekmeye çalışabilir. Bu durumda hükümetin renkleri, ‘siyah, sarı ve yeşil’ renkli Jamaika’nın bayrağını hatırlatacak. Merkel’in Yeşiller’le de görüşeceği söyleniyor.

Karamba koalisyonu:

Bir diğer hükümet seçeneği ise ‘siyah’ CDU ile ‘trafik lambası’ diye anılan SPD-Yeşiller-FDP’nin koalisyon oluşturması. Bu ihtimal, ‘schwarz’ (siyah, kara) ile ‘Ampel’ (Trafik lambası) kelimelerinden oluşturulmuş ‘Schwampel’ kelimesiyle adlandırılıyor. Kara ve lamba kelimelerinden türetilen bu kelime, Türkçe’ye ‘karamba’ diye çevrilebilir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle