Dünya Jackie Chan’e Çinli tepkisi çığ gibi büyüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Jackie Chan’e Çinli tepkisi çığ gibi büyüyor

Jackie Chan’e Çinli tepkisi çığ gibi büyüyor

Aksiyon filmlerinin Hong Kong asıllı starı Jackie Chan’in (55) Çinlileri özgür bırakmaya gelmeyeceğini öne sürerek "Bizlerin kontrol edilmeye ihtiyacımız var. Kontrol edilmezsek canımız ne isterse onu yaparız" şeklindeki sözlerine tepki çığ gibi büyüyor.

Hong Kong’un en büyük gazetesi Apple, aktörü "sahtekar", Tayvanlı politikacılar, "ahmak" olarak nitelendirdi. Hong Konglu milletvekili, "Herkes kendi ülkesini yönetiyor. Çinliler, niye ülkelerini yönetemesin" diye tepki gösterdi. Hong Kong Üniversitesi Öğrenci Derneği Başkan Yardımcısı Shing Hiu-yi, "Özür dileyene kadar filmlerini izlemeyeceğim" dedi.

Çin’de fazla özgürlüğün ülkede istikrarsızlığa neden olacağına dair bir inanç sözkonusu. Her ne kadar Hong Konglu anne-baba tarafından büyütülmüş olsa da Jackie Chan, Çin milliyetçisi olarak biliniyor. Pekin Olimpiyatları’nın kapanışında şarkı söylemiş, Olimpiyat meşalesini protesto edenlere sert bir şekilde kızmıştı. Pekin Teknoloji Enstitüsü’nden ekonomi profesörü Hu Xingdou, "Çin’e her geldiğinizde VIP muamelesi görüyorsanız özgürlüğü kurban etmeniz kolaydır. Jackie Chan’in, gücü olmayan küçük insanların yaşadığı zorlukları hiç düşünmediğinden eminim" diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle