Dünya İzmirgate kahramanı General suçlu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmirgate kahramanı General suçlu

İzmirgate skandalının baş aktörü Amerikalı Tümgeneral David Hale, emrindeki dört subayın eşleriyle ‘‘uygunsuz‘‘ ilişkilerde bulunduğunu kabul etti. 47 yıl aradan sonra askeri mahkemede yargılanacak ilk Amerikalı general olan David Hale'in avukatı, ‘‘General bu kararı ABD Hava Kuvvetleri'ni , kendini ve diğerlerini daha fazla utançtan kurtarmak için verdi.‘‘ dedi. Avukat Frank Spinner, Ford Lewis Üssü'nde yaptığı açıklamada, David Hale'in cezayla ilgili bazı sınırlamalar karşılığında suçunu kabullendiğini söyledi. Frank Spinner, bu sınırlamaların askeri mahkeme tarafından açıklanacağını da sözlerine ekledi. David Hale, 11 yıla kadar hapis ve emeklilik haklarını kaybetme cezasına çarptırılabileceği ve rütbelerinin sökülebileceği belirtiliyor. David Hale'e karşı yedi ayrı ‘‘bir subaya yakışmayan davranışlar‘‘ suçlaması ile subay eşleriyle arasındaki cinsel ilişkiler konusunda yalan beyanda bulunmak suçlaması bulunuyor.

Emekli Tümgeneral Hale bugüne kadar bu suçlamaları reddediyordu. Avukat Spinner, David Hale'in karşı tarafın rızası olmadan cinsel ilişkide bulunduğu suçlamasını kabul etmediğini de bildirdi.

David Hale, İzmir NATO Karagahı'nda ‘‘iki numaralı adam‘‘ iken Amerikalı bir albayın eşi olan Donnamaria Carpino'ya şantaj yaparak dört ay boyunca cinsel ilişkide bulunmuştu. Hale, Bayan Carpino'yu ‘‘bir seks kölesi ve ev hizmetçisi‘‘ gibi kullanmıştı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle