Dünya Haberleri

DÜNYA

  İtalyanlar 9 köyü genetik park yaptı

  Hürriyet Haber
  25.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İtalyan bilimadamları, hükümetten aldıkları izinle 9 dağ köyünü genetik park ilan etti. Genetik araştırmalar yapmayı amaçlayan bilimadamları Napoli´den 2 saatlik mesafede bulunan köyleri antik Yunan´dan bu yana değişik ırklarla fazla karışmaması ve böylece genetik olarak saf kalmaları nedeniyle seçti.

  Cilento bölgesindeki 9 köyde yaşayanları inceleme altına alan İtalyan bilimadamları, bölge halkının kan örneklerini alarak özellikle şeker hastalığı gibi ırsi hastalıklar üzerine araştırmalar yapmak istiyor.

  BEDAVA SAĞLIK KONTROLÜ

  Bilimadamlarının bölge halkını denek olmaları konusunda ikna etmeleri kolay olmadı. Köylerin bağlı olduğu Cilento kasabası Belediye Başkanı ile temasa geçen bilimadamları, kan örneği alacakları deneklere, genetik özellikleriyle ilgili bilgiler verme ve bedava sağlık kontrolü yapma vaadinde bulundu.

  Bölgede bir çok laboratuvar açan İtalyan araştırmacılar, çok şanslı olduklarını çünkü kilisenin bölgede tuttuğu kayıtların kendileri için altın değerinde bir araştırma olduğunu belirtiyor. Kilise kayıtları 500 yıl öncesine kadar gidiyor ve doğum, ölüm ve evlilikleri kapsıyor.

  Bilimadamlarına göre, dağların arasındaki köylerde hayatlarını sürdüren bu insanlar, yüzyıllardır medeni dünyadan uzak bir halde yaşıyor. Ve kendi içlerinde evleniyorlar. Kökleri Yunanlılara kadar giden Cilento bölgesi köylülerinden bazıları hala Yunanca konuşuyor.

  Yıllardır dağ köylerine turist bile gelmediğinden yakınan bölge halkı, genetik araştırmacıların gelmesi sayesinde gelirlerinin de artacağına dikkat çekiyorlar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı