Dünya Haberleri

DÜNYA

  İtalyan polisine mülteci protestosu

  AA
  27.08.2017 - 11:12 | Son Güncelleme:

  İtalya’da emniyet güçlerinin hafta içinde sığınmacıları kaldıkları yerden güç kullanarak çıkartmaya çalışmasına, sığınmacılar ve onlara destek veren sivil toplum kuruluşları tepki gösterdi.

  ROMA’daki Esquilino Meydanı’nda toplanan yaklaşık 5 bin kişi, polisin geçen cumartesi ve perşembe günü Indipendenza Meydanı’nda ve meydandaki metruk binada kalan 100 kadar sığınmacıyı çıkartmak için yaptığı sert müdahaleyi protesto etti. Protestocular, “Biz tehlikeli insanlar değiliz, yasalız” yazılı dövizler taşırken, devletin kendilerine teröristmiş gibi davranmak yerine kalacak bir yer vermesi gerektiği yönünde slogan attı. Yürüyüşe polisin müdahalesine maruz kalan sığınmacıların yanı sıra çok sayıda İtalyan sivil toplum kuruluşu da destek verdi.
  Protesto yürüyüşüne katılan Bangladeşli Akhtar, “Biz düzen istiyoruz herkes için, kalacak yer, bir ev, oturmaizni, bir iş istiyoruz” dedi.
  Katılımcılardan ismini vermek istemeyen bir Romen ise polis tarafından dışarı atılanlardan olduğunu ifade ederek İtalyan devletinden kendileri için bir düzenleme yapmasını ve iş istediklerini söyledi.

  İtalyan polisine mülteci protestosu

  ‘SINIRLARI DEĞİL, İNSANLARI KORUYUN’
  “Sınırları değil insanları koruyun” sloganıyla sığınmacıların protestosuna destek veren Baobab Experience isimli sivil toplum kuruluşu lideri Roberto Viviani de, Indipendenza Meydanı’nda şiddet gören sığınmacılara destek için toplandıklarını dile getirerek şöyle konuştu:
  “Roma’da, sığınmacılara yönelik politikada ciddi bir acil durum söz konusu. Normal biçimde yüzleşilmesi gereken sosyal sorunlarla kamu düzeni sorunuymuş gibi gündem yaratılarak güvenlik güçleriyle üzerine gidiliyor. Sosyal sorunlara ne zaman polis kullanılsa siyaset hiçbir şey yapmıyor.”
  Yürüyüşün başkentte bir şeyler değiştirebileceğine inandığını dile getiren Viviani, “Açık kent Roma” sloganıyla düzenlenen yürüyüşle Roma’nın temel insan haklarına ve bir arada yaşamaya saygılı bir kent olduğunu göstermek gerektiğini belirtti.

  İtalyan polisine mülteci protestosu

  İtalyan polisine mülteci protestosu

  İtalyan polisine mülteci protestosu

  Etiketler: Italya , sığınmacı , Protesto , ROMA
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı