GeriDünya İtalyan polisine işkence soruşturması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İtalyan polisine işkence soruşturması

İtalya'da G-8 zirvesinde çıkan olayların tartışması yankılanmaya devam ediyor. Savcılık işkence iddiaları üzerine polis hakkında soruşturma başlattı. İtalyan savcılığı ayrıca göstericilere bildiklerini saklamamaları yolunda çağırıda bulundu

Cenova kentinde yapılanG-8 zirvesi sonrasında gözaltına alınan göstericilerin işkence gördüklerini iddia etmesi üzerine, savcılık polis hakkında soruşturma başlattı.

 Cenova savcılığının, zirve sırasında güvenlik ekiplerinin göstericilere karşı takındığı tutumdan dolayı 3 ayrı soruşturma başlattığı bildirildi.

 Savcılığın, gösteriler sırasında, 21 Temmuz Cumartesi akşamı Cenova Sosyal Forum (CSF) merkezine yapılan baskında ve gözaltına alınarak Bolzanetto hapishanesine götürülenlere karşı polisin ne tür bir tutum sergilediğini araştıracağı ve şiddet uygulanmışsa bunu yapanpolislerin isimlerini ortaya çıkaracağı belirtildi.

 Cenova savcılığından yapılan açıklamada, göstericilere çağrıda bulunularak, ''Kim bir şeyler gördüyse öne çıksın ve konuşsun'' denildi.

 Kuzey Ligi partisinden olan Adalet Bakanı Roberto Castelli isebir televizyona verdiği demeçte, geçen Cumartesi akşamı, CSF'ye bağlı göstericilerin barındığı okula yapılan baskın sırasında orada bulunduğunu ve hiçbir şekilde polisin şiddet uygulamadığını gözleriylegördüğünü söyledi. Castelli, gerekirse şahitlik yapmaya hazır olduğunuda kaydetti.

 Bu arada, İtalyan basını, G-8 sırasında meydana gelen olayların sorumlusunun kim olduğuna ilişkin farklı yorumlar yer almaya devam ediyor.

 Sol görüşlü gazetelerde gözaltına alınan göstericilerin ifadeleri ağırlıklı olarak verilirken, Bolzanetto cezaevinde bulunan göstericiler, ''Bağıran ve ağlayanları duydum ama ayrı hücrelerdeydik onları görmedim'' dedi.

 Sağ görüşlü İl Giornale gazetisi de ilk sayfasından Cenova'da çatışmalar sırasında kokain çeken ve sonra molotof kokteyl atan bir göstericinin fotoğraflarını yayınladı. Gazetede, ''İşte küreselleşme karşıtı gösterici ilk önce kokain çekiyor, sonra molotof atıyor'' denildi.

 RAİ2 kanalında, Cenova ile ilgili hazırlanan özel programda ise sokak çatışmalarıyla ilgili şok edici olduğu söylenen görüntülerin, RAİ yönetim kurulunun aldığı kararla son anda yayınlanmasına izin verilmediği belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle