GeriDünya İtalyan mafya lideri yakalandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İtalyan mafya lideri yakalandı

İtalyan mafya lideri yakalandı
refid:12955037 ilişkili resim dosyası

ROMA - İtalyan polisi gerçekleştirdiği başarılı bir operasyonla, ülkenin en tehlikeli 30 adamından biri olan, Sicilya mafyası Cosa Nostra’nın iki numaralı ismi, ‘veteriner’ lakaplı Domenico Raccuglia’yı ele geçirmeyi başardı.

İtalya İçişleri Bakanlığı’nın ‘en tehlikeli 30 adam’ listesinde yer alan 43 yaşındaki Domenico Raccuglia, 15 yıldır aranıyordu.

Bir ihbarı değerlendiren Palermo polisi, Sicilya Bölgesi’nde bulunan Trapani şehrindeki Calatafimi kasabasında 15 gün pusuya yattı. Bir apartman dairesinde yalnız yaşadığı tespit edilen Raccuglia, kapıyı kırarak giren polisi görünce terasa kaçtı. Elindeki iki silahla polise direnmeye çalışan Raccuglia, daha sonra teslim olmak zorunda kaldı.

Mesleği veterinerlik olduğu için mafya içinde veteriner lakabıyla tanınan Domenico Raccuglia, sorguya alındı.

Operasyonun ardından hemen basına açıklama yapan İçişleri Bakanı Roberto Maroni, “En önemli operasyonlarımızdan biriydi. Çünkü mafyanın ikinci adamıydı” dedi. Cosa Nostra davasına bakan Hakim Antonio Ingroia ise Raccuglia’yı güçlükle bulduklarını söyleyerek, “Çok dikkatliydi ve iyi gizleniyordu. Saklandığı bölge çok sote bir yerdi. Bu yüzden bulunmakta zorlanıldı” açıklamasını yaptı.

ÇOCUĞU ASİT KUYUSUNA ATANLARDAN
İtalyan basını bu operasyonun ardından Domenico Raccuglia’nın kariyerinin 20 yılında birçok suça karıştığını yazdı.

Adam öldürme, soygun ve gasp gibi büyük suçlara bulaşan Raccuglia, Falcone suikastında rol alıp da polise bilgi vermeye başlayan diğer bir mafya üyesinin oğlu olan 11 yaşındaki Giuseppe di Matteo’yu öldürenler arasında da gösteriliyor.

Domenico Raccuglia’nın da aralarında bulunduğu mafya üyeleri, çocuğu 26 ay rehin tuttuktan sonra boğarak, yok etmek için cesedini asit bidonu içine atmışlardı. İtalya’da bu olay büyük bir şaşkınlık yaratmıştı. Yetkililer, Raccuglia’nın 3 kez ömür boyu hapisle cezalandırılabileceği bilgisini verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle