GeriDünya İtalyan Bakan sonunda istifa etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İtalyan Bakan sonunda istifa etti

İtalyan Bakan sonunda istifa etti
refid:3954036 ilişkili resim dosyası

İtalya'da koalisyon hükümetinde, İslam dünyasını rencide eden hakaret karikatürlerinin basıldığı tişörtü giyerek büyük tepki toplayan Reform Bakanı Roberto Calderolli, bugün istifasını vermek zorunda kaldı.

Başbakan Silvio Burlusconi'nin iki gündür defalarca rica etmesi üzerine istifa etmek zorunda kalan Kuzey Birliği Partisi'nden Reform Bakanı Calderolli'nin inadı, dün İtalya'nın Libya-Bingazi'deki konsolosluğunun bin kişilik öfkeli kalabalığın büyük saldırısına maruz kalmasına neden olmuştu. Saldırıda, çeşitli kaynaklara göre en az 10 Libyalı, güvenlik güçleriyle çatışmada can verdi.

'MÜCADELEMİ SÜRDÜRECEĞİM'

İtalya'da karikatürlü tişört eylemiyle şimşekleri üzerine çeken Reform Bakanı Roberto Calderoli, dün Libya'nın Bingazi kentinde İtalyan konsolosluğunu da hedef alan protesto gösterileri sonrasında gerilimin iyice tırmanmamasının ardından istifasını sunmak zorunda kaldı.

Kuzey Birliği Partisi'ne mensup olan Calderoli, Başbakan Silvio Berlusconi başta olmak üzere, gerek koalisyon ortaklarının, gerekse muhalefetin dünden bu yana kendisini istifaya çağırması karşısında, bugün bakanlık koltuğunu bırakmaya razı oldu. Calderoli, “İstifamı sundum, ama mücadelemi sürdüreceğim” dedi.

Calderoli, istifa kararına ilişkin açıklamasında, “Olup biten hadiselerin, şahsıma ve Kuzey Birliği Partisi'ne karşı maalesef koalisyon yetkilileri tarafından da utanç verici biçimde kullanılmasına daha fazla izin vermek istemiyorum. Bu nedenle, koalisyon veya muhalefet istiyor diye değil, sadece sorumluluk duygumdan hareketle istifa dilekçemi Başbakan Berlusconi'ye sunmuş bulunmaktayım” dedi.

Calderoli, şöyle devam etti:

“Son günlerde ölümle tehdit edilmeme karşın, inandığım değerler uğruna şimdi serbestçe mücadele edeceğim. Özgürlük Evi ittifakında yer alan merkez sağ partilerin, Avrupa'nın Hıristiyan kökenlerinin tanınmasını hükümet programlarına dahil etmeleri için çalışacağım. İslam dinine hakaret ya da Bingazi'deki şiddet olaylarına bir bahane teşkil etmek gibi bir niyetim söz konusu değildi. Ama Batı, tam bir saldırıyla karşı karşıyadır. Geçen günlerde, dinsel fanatizmin ürünü olan şiddet olaylarının mağdurlarıyla dayanışma içinde olduğumu açıklamıştım. Bu nedenle de beni ve partimi sanık sandalyesine oturttular.”

Calderoli, Trabzon'da Katolik papaz Andrea Santoro'nun öldürülmesini de “Müslüman ülkelerde, İslam'dan farklı bir dine mensup olmaktan başka hiçbir kabahati olmayan kişilere yönelik şiddet gösterilerinin bir parçası” olarak niteledi.

PİSANU: “CALDEROLİ'NİN İSTİFASI TAKTİR EDİLECEK BİR DAVRANIŞ. "

İtalya İçişleri Bakanı Giuseppe Pisanu, karikatürlü tişört eyleminin ardından Reform Bakanı Roberto Calderoli'nin bugün istifa etmesinin saygıyla karşılanması gereken bir tavır olduğunu söyledi.

Pisanu, Calderoli'nin yarattığı gerilim nedeniyle hükümete tepki gösteren merkez sol muhalefete, İtalya'nın terör örgütü PKK'nın elebaşısı Abdullah Öcalan'a kapıları açmış olduğu dönemleri anımsatmak suretiyle yanıt verdi.

Giuseppe Pisanu, Forza İtalya Partisi'nin Bologna'daki toplantısındaki konuşmasında, şunları söyledi:

“Calderoli'nin istifası, taktir edilecek bir davranış. En azından, bir önceki hükümetin merkez sol bakanlarının kendisine büyük bir onur atfettikleri terörist Öcalan'a kapıları açarak, Türkiye gibi dost bir ülkeyle ilişkilerin bozulması türünden bir durum yaşanmadı” dedi.

Pisanu, Calderoli'nin eylemiyle yaşanan gerilimin İslam dünyası ile ilişkilerde sorun yaratmayacağına inandığını da belirterek, şöyle konuştu:

“Yaşanan hadise, İtalya'nın özelde Libya, genelde İslam dünyası ile ilişkilerinde sorun teşkil etmeyecektir. Başbakan Silvio Berlusconi ile Muammer Kaddafi arasındaki telefon görüşmesinin ardından, Bingazi'deki olaylar nedeniyle duyulan ortak üzüntü, İtalya ve Libya ilişkilerini daha da güçlendirecektir.”

İtalya İçişleri Bakanı Giuseppe Pisanu, Calderoli'nin eyleminin İtalya dahilinde şiddet olaylarına neden olacağını zannetmediğini de belirterek, “Halihazırda İtalya topraklarında herhangi bir tepki olacağını sanmıyorum. Elbette bireysel bazda eylem olasılığı söz konusu olabilir. Ama sistematik bir tepki beklemiyoruz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle