GeriDünya İtalya'da PKK paniği: Üç Apo daha geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İtalya'da PKK paniği: Üç Apo daha geliyor

Apo krizinde Türkiye'nin avukatlığını üstlenen Profesör Augusto Sinagra'nın, önceki gün İtalyan Hükümetini, İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan üç PKK teröristinin Roma'ya gelebileceği yolunda uyarması büyük bir paniğe yolaçtı.

Corriere Della Serra Gazetesi, ‘Terör örgütü elabaşları geliyor’ başlığı altında verdiği haberde, Ankara'nın verdiği nota ile bölücübaşının yanına gelenlerin derhal tutuklanmalarını istediğini duyurdu.

La Repubblica Gazetesi ise ‘3 PKK teröristi İtalya’ya geliyor' başlığını kullanırken, İl Giornale de ‘3 Öcalan daha İtalya’ya geliyor' diye başlık attı.

İtalyan gazetelerinin, avukat Sinagra'ya dayanarak, Cemil Bayık, Duran Kalkan ve Ali Sapan'ın PKK kongresi için Roma'ya gelebileceklerini yazması muhalefeti de ayağa kaldırdı. Forza İtalia Partisi, D'Alema Hükümetini uyararak ‘Apo hemen gönderilmelidir. Aksi takdirde Ankara’nın da vurguladığı gibi Roma terörist akınına uğrar' şeklinde bir açıklama yaptı. Vatikan'ın 2000 yılı için tasarladığı dini kutlamaların, Apo ve Roma'da cirit atan diğer PKK teröristler yüzünden tehlikeye düşebileceğini belirten Forza İtalia, önümüzdeki hafta mecliste bölücü lider konusu gündeme getirmeye hazırlanıyor.

Gizli Servislerden sorumlu parlamento komisyonunun başkanı Franco Frattini de, Bayık, Kalkan, ve Sapan ile ilgili uyarıları ciddiye alması için hükümete çağrıda bulundu.

Öte yandan, Ali Sapan'ın 1993 yılında İtalya'ya geldiği, Türkiye'nin talebi üzerine tutuklandığı ancak dönemin Adalet bakanı Giovanni Conso'nun talimatıyla serbest bırakıldığı ortaya çıktı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle