Dünya Haberleri

DÜNYA

  İtalya'da peçe yasağı yayılıyor

  A.A.
  07.05.2010 - 16:28 | Son Güncelleme:

  İtalya genelinde kamusal alanda peçeyi yasaklayan yerel yönetimlerin sayısı üçe yükseldi.

  Biella kentine bağlı 16 bin nüfuslu Cossato'da, Belediye Başkanı Claudio Corrino tarafından bugün imzalanan bir kararla, cadde, çarşı, banka ve resmi daire gibi kamuya açık alanlarda peçeyle dolaşılması yasaklandı.

  Kamusal alanlarda peçe takanlara 25 ila 500 avro para cezası öngören düzenleme, yasağın uygulama ve denetimi konusunda ise zabıtanın yanı sıra polis ve jandarmayı da yükümlü kıldı.

  Belediye Başkanı Corrino, getirilen yasağın beldede belirli bir kesimi hedef almadığını savunarak, "Cossato'da güvenlik açısından herhangi bir acil durum yok. Bu kararı birilerine zıtlık olsun diye almadık" dedi.

  Corrino, sözlerinin devamında ise göçmenlere değinerek şöyle konuştu:

  "Bununla birlikte, bizim ülkemize gelenlerin, hakları olduğu gibi yükümlülükleri de olmalıdır. Belirli kurullar var ki, herkesin uyması gerekiyor. İnsanlar, ister İtalyan olsun, ister yabancı, muhataplarını her ortamda tanıyabilmelidirler. Bu ortamlara bankalar, devlet daireleri, çarşı ve sokaklar da dahildir. Bu karar, sadece bir saydamlık ve güvenlikle alakalı bir anlayışın eseridir."

  Cossato, daha önce peçeyi yasaklamış olan 8 bin nüfuslu Varallo ve 102 bin nüfuslu Novara gibi, Piemonte bölgesinde yer alıyor. Her üç belediye yönetiminin, İtalya'daki koalisyon ortaklarından olan ve göçmen karşıtı söylemleriyle de tanınan Kuzey Birliği Partisi'nin elinde olması dikkati çekiyor.

  İtalya'da parlamentoda görüşülmeyi bekleyen iki ayrı yasa tasarısında ise 1975'te terörle mücadele çerçevesinde çıkarılmış olan, kamusal alanda yüzü gizlemeyi ve maskeyle dolaşmayı yasaklayan kanuna peçenin de dahil edilmesi öngörülüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı