Dünya Haberleri

DÜNYA

  İtalya'da cezaevinde işkenceye ilk ceza

  Eda BERKBAYRAK/MİLANO, (DHA)
  26.01.2011 - 19:19 | Son Güncelleme:

  İTALYA’nın başkenti Roma’da 22 Ekim 2009’da, tutuklu Stefano Cucchi’nin, Regina Coeli Cezaevi’nde gördüğü işkence sonucu hayatını kaybettiği iddiasıyla mahkemeye sevkedilen 13 kişinin yargılanmasına başlandı. Hızlı yargılanmayı seçen cezaevi sorumlusu Claudio Marchiandi’ye 2 yıl hapis cezası verildi.

  Roma Başsavcılığı, 31 yaşındaki Cucchi’nin ölümünün ardından aralarında cezaevi polisi, idareci, hemşire ve doktorların bulunduğu 13 kişiyi, geçen yıl Haziran ayında mahkemeye sevk etti. İddianamede, uyuşturucu sattığı gerekçesiyle tutuklanan Stefano Cucchi’nin Roma Adliye binasının alt katındaki hücrelerde ve cezaevinde dövüldüğü, götürüldüğü hastanede yeterli tedavi verilmediği, ölüme terk edildiği ve ölümünün ardından da doğal ölüm raporu düzenletildiği ifadeleri yer alıyordu.

  İLK CEZA 2 YIL HAPİS

  Roma Mahkemesi, iddianame hakkında yargılama kararı aldı. Hakim Rosalba Liso’nun açıkladığı karara göre Cucchi’nin ölümünden sorumlu tutulan 13 kişi hakkında yargılama süreci başladı. Hakim Liso, 3 cezaevi polisinin ’darp uygulamak yoluyla hasar vermek’, Sandro Pertini Hastanesi’nde görevli 6 doktor ve 3 hemşirenin ’ölüme terk etmek’ suçlamalarıyla, doktorlardan birinin ayrıca sahte ’ölüm raporu hazırlamak’ yoluyla ’görevini kötüye kullanmak’ suçlamasıyla yargılanacağını belirtti. Liso ayrıca, ’hızlı yargılanma’ hakkını kullanan cezaevi sorumlusu Claudio Marchiandi’ye 2 yıl hapis ceza verildiğini belirtti. Diğer 12 sanık hakkında ilk duruşma 24 Mart günü yapılacak.

  AİLE SADECE GERÇEĞİ İSTİYOR

  Karar açıklanırken Stefano Cucchi’nin ailesi, mahkemede hazır bulundu. Cucchi’nin kızkardeşi İlaria Cucchi, "Hakim de bizim gibi Stefano’nun yediği dayak sonucu öldüğünü düşünüyor. Süreç bizim için gerçeğe ulaşmak adına çok önemli bir adım" dedi. Baba Giovanni Cucchi ise, "Bugün mutlu olmak için bir neden yok. Sadece gerçeğe ulaşmak için ilk çivi çakıldı" diye konuştu.

  İTALYA’YI AYAĞA KALDIRMIŞTI

  Stefano Cucchi, 15 Ekim 2009’da jandarma tarafından ’uyuşturucu sattığı’ gerekçesiyle gözaltına alındı. Üzerinde 20 gram uyuşturucu çıkan Cucchi, 16 Ekim 2009’da tutuklandı. Roma Regina Coeli Cezaevi’ne gönderilen Cucchi, tutuklamadan 6 gün sonra 22 Ekim 2009’da öldü. Otopsi raporunda ölüm nedenine ’doğal ölüm’ olarak rapora işlenirken, çene kemiği ve dişlerinin büyük bir bölümünün kırık olduğu, kafatasında ve yüzünde çürükler olduğu, vücudunda da morluk ve çürükler üzerine aile harekte geçti. Ailenin başvurusuyla Roma Başsavcılığı soruşturma başlattı. Ailenin izniyle basında yeralan, cesedin otopsi sonrası çekilen fotoğrafları İtalya’yı ayağa kaldırdı. Çok sayıda insan sokaklara dökülerek ’adalet’ istedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı