GeriDünya İtalya reddetti onlar kucak açtı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İtalya reddetti onlar kucak açtı

İtalya reddetti onlar kucak açtı

İtalya kıyılarına ulaşan ve radikal sağcı hükümet tarafından günlerce karaya çıkarılmadan denizde bekletilen Afrika kökenli yaklaşık 140 göçmeni taşıyan gemi sonunda Sicilya limanına yanaştı. Roma yönetiminin kabul etmediği göçmenleri, İtalyan Katolik Kilisesi, İrlanda ve Arnavutluk’un alacağı açıklandı.

AVRUPA’nın göbeğinde günlerdir “Diciotti” adlı İtalyan sahil güvenlik gemisinde İtalya açıklarında bekletilen göçmenlerin kaderi nihayet belli oldu. İtalya’nın göç karşıtı hükümetinin, ‘hangi ülkelere dağıtılacağı’ belli olmadan ülkeye almak istemediği göçmenlere İtalya’daki Katolik Kilisesi, İrlanda ve Arnavutluk kucak açtı. İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini, göçmenlerin 20’sinin Arnavutluk, 20-25’inin İrlanda, geri kalanının ise İtalyan Katolik Kilisesi tarafından alınacağını söyledi.

İtalya reddetti onlar kucak açtı

Matteo Salvini

‘SIFIR MASRAF’ DEDİ

Matteo Salvini, bu işlemlerin İtalya’da vergi veren kişiler için ‘sıfır masraf’ anlamına geleceğini söyledi. İtalyan İçişleri Bakanı, “Kilise, kalbini ve cüzdanını bu insanlar için açtı” yorumunda bulundu. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, günlerdir, İtalya’ya denizdeki göçmenler konusunda bir çözüm bulması için baskı yapıyordu. İtalya ise göçmenlerin hangi ülkelere gönderileceğine yönelik bir anlaşma yapılmaması durumunda göçmen gemisinin sahile yanaşmasına izin verilmeyeceğini açıklamıştı.

ÇOĞUNLUĞU ERİTRELİ

Büyük çoğunluğu Eritreli olan göçmenlerin denizde yaklaşık 10 gün boyunca bekletilmesi ülkede gösterilere neden oldu. Sicilya’nın Catania limanına 180 göçmenle varan gemideki sağlık sorunu bulunan 27 kişi, geminin İtalya kıyılarına yanaşmasının ardından karaya çıkarılarak tedavi altına alınmıştı. İtalya’nın göçmen gemisine izin vermemesinin, Avrupa Birliği’nin “Göçmenler vardığı ülkede sığınma başvurusu yapma hakkına sahiptir” ilkesine ters düştüğü yorumu yapılıyor. Ancak İtalya, göç karşıtı ve radikal sağcı yeni hükümetin göreve gelmesinin ardından gemilerin limanlarına yaklaşmasına Avrupa Birliği kurallarını fiilen askıya alarak izin vermiyor.

BAKAN SALVİNİ’YE ‘ADAM KAÇIRMA’ SORUŞTURMASI

İtalya’nın Sicilya bölgesindeki Agrigento Savcılığı, İçişleri Bakanı Matteo Salvini hakkında, “görevini kötüye kullanma”, “adam kaçırma” ve “yasadışı şekilde alıkoyma” suçlamalarıyla soruşturma başlattı. Salvini, “Ülkemin sınırlarını koruduğum ve emniyeti sağladığım için Agrigento Savcısı beni sorgulamak hatta tutuklamak istiyorsa bundan gurur duyarım” dedi. Lig partisinin lideri Salvini’nin destekçileri ise sosyal medyada “Salvini’ye dokunma” başlığıyla kampanya başlattı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle