GeriDünya İtalya Lübnan'a asker göndermeyi kabul etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İtalya Lübnan'a asker göndermeyi kabul etti

İtalya'da Romano Prodi liderliğindeki merkez sol hükümetin bakanlar kurulu, bu sabah yaptığı toplantıda, BM'nin 1701 sayılı kararı doğrultusunda Lübnan'a asker göndermeyi oy birliğiyle kabul etti.

Askerlerin ne zaman gönderileceği kesinleştirilmedi.

Başbakan Prodi, bakanlar kurulunca konuya ilişkin kararnamenin onanmasının ardından yaptığı açıklamada, “Bu ülkemizin, BM kararından hareketle aldığı önemli bir karar. Asker gönderilmesi konusunda BM'nin belirleyeceği net ve açık düzenleme doğrultusunda hareket edeceğiz. BM ilkeleri herhangi bir kuşkuya mahal bırakmıyor. Bu bir barış misyonu olacak” dedi.

Savunma Bakanı Arturo Parisi ise kararnamenin onanmasının ardından meclisin Dışişleri ve Savunma komisyonlarının huzurunda yaptığı konuşmada, Lübnan'daki işlerinin kolay olmayacağına işaret ederek şöyle konuştu:

“Lübnan'da uzun, yorucu, pahalı ve riskli bir misyon üstleneceğiz. Ama bu nedenle yükümlülükten kaçacak değiliz. Lübnan'da UNİFİL'in güçlendirilmesi çağrısına olumlu yanıt vermeyi uygun gördük. Ateşkesin kalıcı barışa dönüşmesi için üzerimize ne düşüyorsa yapacağız.”

Parisi, bu konuda BM tarafından gerekli ayrıntıların belirlenmesine yönelik çalışmaların sona ermesini beklediklerini de sözlerine ekledi.

İtalya'nın Lübnan'a ne zaman ve kaç asker göndereceği konusunda net bilgi vermeyen Parisi, “Gönderilecek İtalyan askerlerinin sayısı, diğer ülkelerin bu konuda sağlayacağı desteğe göre belirlenecektir. Askerleri en kısa sürede göndermeyi umuyoruz. Genelkurmay Başkanlığımızın bu konudaki çalışmaları sürüyor" diye konuştu.
İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema ise geçen günlerde yaptığı açıklamada, İtalya'nın gelecek iki haftalık zaman diliminde Lübnan'a 3000 civarında asker gönderebileceğini belirtmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle