GeriDünya İtalya CIA'i mahkum etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İtalya CIA'i mahkum etti

İTALYA'da Askeri Karşı İstihbarat Brimi (SISMI) ve Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) bağlantısını ortaya çıkaran skandalla ilgili Milano Mahkemesi’nde görülen davanın sonucu açıklandı.

Mahkeme, 2 SİSMİ ajanı ve gıyablarında yargıladığı 23 CIA ajanı hakkında 3 ila 8 yıl arasında cezaya çarptırıldı.

Milano Via Jenner Camii’nde imam olarak görev yapan ve Ebu Ömer olarak tanınan müslüman din adamı Hasan Mustafa Usame Nasr, İtalya’da yürütülen islami terör soruşturmasına dahil edildiği dönemde17 Şubat 2003’de camiye gitmek için caddede yürürken kaçırılıp CIA'in siyah nokta olarak tanımlanan sorgulama merkezlerinden birine ev sahipliği yapan Mısır'a götürüldü.

İMDAT DİYE BAĞIRMIŞ

Olayın görgü tanığı Mısırlı bir kadın kaçırılma olayının polis kıyafeti giymiş iki kişi tarafından durdurulan din adamının beyaz bir minibüse bindirilerek yapıldığını, Nasr'ın yardım çağırısında bulunduğunu söyledi.

Bunun üzerine Milano Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma iki ülke istihbarat birimleri arasındaki yasallığı tartışma konusu olan işbirliğini ortaya çıkarılmıştı. Olayla ilgili aralarında SISMI Genel Başkanı Niccolo Pollari’nin yanı sıra yardımcısı olan ve adı Irak'ta rehin alınan İtalyanların serbest bırakılması için yürütülen pazarlıklarda ön plana çıkan Operasyon Başkanı Marco Mancini'yle birlikte iki İtalyan ajan hakkında ‘görevi suistimal’ ve ‘adam kaçırmaya yardım’ suçlamalarıyla dava açıldı.

CIA ŞEFİNE 8 YIL HAPİS İSTENDİ

Dava kapsamında toplam 26 CIA ajanı hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Bu durumun İtalya-Amerika ilişkilerinde gerginlik yarattı.

Ancak Milano Mahkemesi’nin kararı, iki ülke arasındaki ilişkileri daha da gereceğe benziyor. Hakim Oscar Magi tarafından açıklanan karara göre, dönemin CIA Milano Şefi Robert Seldon Lady 8 yıl, 22 CIA ajanı 5'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

O dönemin CIA İtalya Şefi Jeff Castelli ve iki çalışanı hakkında ise diplomatik dokunulmazlıkları olduğu gerekçesiyle takipsizlik kararı çıktı.

Savcılık tarafından 13 yıl hapsi istenen SISMI Başkanı Nicolo Pollari ve 10 yıl hapsi istenen yardımcısı Marco Mancini hakkında ‘devlet sırrı’ gerekçesiyle takipsizlik kararı çıktı.

1.5 MİLYON EURO'LUK TAZMİNAT

Diğer İtalyan SISMI ajanları Pio Pompa ve Luciano Seno ise 3’er yıl hapis cezası aldı. Kararda ayrıca, Ebu Ömer’in işkence gördüğünü iddiasıyla 10 milyonluk tazminat talebi hakkında da, ‘Ebu Ömer’e 1 milyon Euro, eşine ise 500 bin Euro tazminat ödenmesi’ kararını açıkladı.

SISMI eski Başkanı Nicolo Pollari kararın kamuoyuna duyurulmasının ardından bir açıklamada bulunarak, “Ben masumum ve her türlü ilegal faaliyete de her zaman karşı oldum” dedi. Milano Başsavcısı Armando Spataro ise, “Zor bir soruşturmaydı. Önemli olan sonucuna ulaşabilmiş ve gerçeklerin kamuoyuna duyurulmasını sağlamış olmak”dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle