Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsyan korkusu: Barzani tedirgin

  Uğur ERGAN/ANKARA
  01.02.2011 - 00:54 | Son Güncelleme:

  Tunus’ta başlayıp Mısır’a sıçrayan isyan dalgası, sonunda Türkiye sınırına dayandı.

  Tüm dünyanın gözü Mısır’a çevrilirken, Kuzey Irak’ta Barzani-Talabani ittifakına karşı çıkan muhalif “Goran (Değişim) Hareketi”nin televizyon kanalı KNN’den Kürt halkına Tunus ve Mısır’da olduğu gibi “Ayaklanın” çağrısı yapması, Mesud Barzani yönetimini tedirgin etti.
  Barzani bu çağrı üzerine acilen Selahaddin’de Kürdistan Bölgesel Başbakanı, Bölgesel Parlamento Başkanı, Parlamento Başkan Yardımcıları ve bölgedeki siyasi partilerin temsilcileri ile bir toplantı yaptı. Yönetime yakın Peyamner Ajansı dün geçtiği haberde, “Ayaklanma” çağrısıyla ilgili toplantıda birtakım kararlar alındığını açıkladı.

  Sudan da sokakta

  TUNUS, Mısır, Ürdün ve Yemen’i saran protesto dalgası başka ülkelere de yayılıyor:
  - Sudan’ın çeşitli kentlerinde sokaklara dökülen binlerce kişi Devlet Başkanı Ömer El Beşir yönetimine karşı gösteri yaptı. Polisin göstericilere müdahalesinde yaralanan bir üniversite öğrencisinin öldüğü belirtiliyor.
  - Arnavutluk’ta muhalefet partileri, hükümeti protesto gösterilerine devam etme kararı aldı. Sosyalist Parti ile muhalefetteki diğer sol partilerin liderlerinin ortak basın toplantısında eylemin bir hafta içinde yapılması bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı