GeriDünya İsviçrelilerin yüzde 70’i AB’yi istemiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsviçrelilerin yüzde 70’i AB’yi istemiyor

İsviçrelilerin yüzde 70’i AB’yi istemiyor

Zürih Üniversitesi her yıl yayınladığı ‘Güvenlik 2017” isimli araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Buna göre İsviçreliler AB’ye girmek istemiyor.

İSVİÇRE genelinde yapılan kamuoyu araştırmasında katılımcıların yüzde 70’i İsviçre’nin AB üyeliğine karşı olduklarını belirtirken, AB üyeliğini destekleyenler ise yüzde 15’te kaldı. İsviçrelilerin AB üyeliğine karşı çıkmalarının sebebi olarak ise artan Rusya-AB gerginliği, İngiltere’nin AB’den çıkması, artan mülteci soruna AB’nin çözüm bulamaması, AB ülkelerinde artan terör eylemleri ve üye olunması halinde ülkenin istikrarının bozulacağı gösterildi.
Araştırmaya göre İsviçrelilerin büyük çoğunluğu İsviçre’nin tarafsız kalmasını desteklerken, halkın yüzde 19’u ülkenin NATO üyeliğine evet dedi. Birleşmiş Milletler (BM) üyeliğine destek verenler ise yüzde 37 oranına ulaştı. İsviçre’de kendini güvende hissedenlerin oranı ise yüzde 84 ila en yüksek orana ulaştı. Ankete katılanlar, son yıllarda artan terör eylemleri yüzünden birçok kez tatil planlarını değiştirdiklerini, özellikle bakanlığın seyahat uyarılarını dikkate alarak tatil planı yaptıklarını söylediler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle