GeriDünya İsviçrelileri en iyi provokatör Sarrazin anlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  73
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsviçrelileri en iyi provokatör Sarrazin anlıyor

İsviçrelileri en iyi provokatör Sarrazin anlıyor
refid:13079314 ilişkili resim dosyası

"Almanya'daki Türklerin manavlıktan başka üretim işlevi yok" diyerek Almanya'daki Türklere hakaret eden Almanya Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Thilo Sarrazin, bu defa da minare yasağıyla provoke etti.

TARTIŞMA BU FOTOĞRAFLARLA SÜRÜYOR

ÇIKAN KARAR, HÜKÜMETİ DE KAYGILANDIRDI

YASAK EĞİLİMİ DİĞER ÜLKELERE DE SIÇRIYOR

İsviçre'de halkın yüzde 57'sinin ülkede yeni minare inşa edilmesine referandumla "hayır" demesinin yankıları devam ediyor. Almanya'da yaşayan Türkleri ve yabancıları aşağılayan sözler sarf ettiği için Almanya Merkez Bankası yönetim kurulundaki yetkileri elinden alınan Thilo Sarrazin, bu defa da İsviçre'deki minare yasağı tartışmasına katıldı.   

Alman Sueddeutsche gazetesi, "İsviçrelileri en iyi provokatör Sarrazin anlıyor" başlığıyla yayınladığı haberde, Sarrazin'in İsviçre'deki minare yasağını şöyle yorumladığını yazdı: "Halkın minare inşasına onay vermemesi politikacılar ile halk arasında bir yabancılaşma olduğunun en açık işareti."

Avrupalı politikacıları ve basını eleştiren Thilo Sarrazin, "İsviçre'deki referandum halk ile politikacılar ve basın arasında derin bir görüş ayrılığı oluştuğunu açıkça ortaya çıkardı" dedi.

DAHA ÖNCE DE PROVOKE ETMİŞTİ

Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Sarrazin, tartışmalara yol açan röportajında, Berlin'in birçok sorununun kökeninde göçmenlerin olduğunu öne sürmüştü. Sarrazin, “Yanlış politikalardan dolayı sayıları artan bu kentteki Türk ve Arapların büyük çoğunluğunun manavlıktan başka üretim işlevi yok'' demişti.

İSVİÇRE ADALET BAKANI: KARAR MAHKEMEDEN DÖNEBİLİR

 

İsviçre Adalet Bakanı EvelineWidmer-Schlumpf, minare kararının derhal yürürlüğe gireceğini, ancak bununmahkemeden dönebileceğini söyledi.

 

Widmer-Schlumpf, Zürih'te yayımlanan Blick gazetesinde yer alan demecinde, "Yasak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı" dedi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, kararlarında bu sözleşmeyi de esas alıyor.

 

Blick gazetesine göre bakan, yasağın BM çerçevesindeki insan hakları belgelerine de aykırı olduğuna, İsviçre'nin bu sözleşmelerde de taraf olduğuna dikkati çekti.

 

AP ajansı, hukukçuların, yasağın İsviçre anayasasına uygun olup olmadığını da tartıştıklarını kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle