GeriDünya İsviçre’yi karıştıran özür
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsviçre’yi karıştıran özür

İsviçre’yi karıştıran özür
refid:12326738 ilişkili resim dosyası

Libya lideri Kaddafi’nin oğlu ve gelinini geçen yıl tutukladıkları için İsviçre Devlet Başkanı’nın özür dilemesi, ülkede kıyameti kopardı.

İSVİÇRE Devlet Başkanı Hans-Rudolf Merz Trablusgarp ziyareti sırasında, geçen yıl Kaddafi’nin oğlunun Cenevre’de tutuklanmasından dolayı özür dileyince, ülkede siyasi tansiyon yükseldi. İsviçre basını, Merz için “Bizi rezil etti, onurumuzu kaybettik” diye yazdı. Kimi gazeteler de, tutuklama olayının ardından Libya’nın İsviçre’deki 5 milyar Euro’luk mal varlığını çekmesine atıfta bulunup “Para için bizi aşağıladı” dedi.

Tutuklamanın yaşandığı Cenevre Kantonu, Federal Devlet Başkanı’na karşı çıkarak, polisin tutuklama ve “bağımsız” yargının kararını desteklediğini açıkladı. Federal Parlamento Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Dick Marty de, “Bu özre hiç gerek yoktu” dedi.

Kaddafi’nin çifte zaferi

Temmuz 2008’de, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Hannibal Kaddafi ve karısı Aline, iki hizmetkârlarına kötü davrandıkları gerekçesiyle 2 gün nezarette tutulmuştu. Kaddafi, hemen İsviçre’ye petrol satışını durdurmuş ve ülkedeki 5 milyar Euro’sunu geri çekmişti. İki İsviçreli işadamı da tutuklanmıştı.

Kaddafi’ye boyun eğdik

Tribune de Geneve:
Anayasal devlet prensiplerini reddederek totaliter devlete boyun eğdi. İki ülke ilişkileri yasalara değil maskaralığa dayanıyor...”
Le Temps: Kendimizi çok küçülttük.
Neue Zürcher Zeitung: Özür, tutuklu İsviçreli işadamlarını kurtarmak için yutulması gereken zorunlu bir haptı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle