GeriDünya İsveç'te Türk bakan istifa etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsveç'te Türk bakan istifa etti

İsveç'te Türk bakan istifa etti

İsveç'te bir süredir tartışmalara konu olan Yeşiller Partili Konut Bakanı Mehmet Kaplan görevinden ayrıldı.

İsveç Başbakanı Stefan Löfven bugün yaptığı basın toplantısında, koalisyon hükümetinin Yeşiller Partili Konut Bakanı Kaplan’ın hükümetteki görevinin sona erdiğini açıkladı.

İsveç televizyon kanalı SVT’nin geçen hafta yayınladığı haberlerde, "Kaplan'ın, Milli Görüş Teşkilatı mensupları ile birçok kez görüştüğü, bunun yanı sıra Türk Bozkurtlar Örgütü yöneticileri ile de iftar yemeği yediği" yönünde ifadeler yer almıştı.

Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller Partisi koalisyon hükümetinin Konut Bakanı olan Kaplan daha önce de SVT’nin haberine konu olmuştu. Kaplan’ın 2009 yılında bir seminerde ‘‘İsrailliler bugün Filistinlilere 1930 yılları Almanya’sında Yahudilere davranıldığı gibi muamele ediyor’’ diyerek, İsraillileri 1930'lu yıllardaki Nazilerle karşılaştırdığı belirtilmişti. 

İsveçte Türk bakan istifa etti


Kaplan, İsveç basınında "radikal ırkçılara destek verdiği" iddiasıyla suçlanıyordu. 

Mehmet Kaplan Svenska Dagbladet gazetesine yaptığı açıklamada “Eğer konuşmam bir anlaşmazlığı artırmak istiyormuşum gibi ya da Yahudilerin, Nazi dönemi öncesi ve sırasında uğradığı kıyım ve eziyeti önemsiz göstermek istiyormuşum gibi anlaşıldıysa bu üzüntü verici” diye yanıt vermişti. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle