GeriDünya İsveç'te nükleer santralde bomba alarmı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsveç'te nükleer santralde bomba alarmı

İsveç'te, Oskarshamn nükleer santraline poşet içine yerleştirilmiş patlayıcı madde sokmaya çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alınan iki işçinin polis tarafından sorgusu sürerken, santralde bomba aranmasına devam ediliyor.

Verilen bilgiye göre, sabotaj girişiminden şüphelenen bomba uzmanları, eğitimli köpeklerle kapalı tutulan santrali didik didik arıyor. Bomba uzmanlarının arama çalışmalarını sabaha kadar sürdürdükleri belirtildi.

Henüz herhangi bir yeni patlayıcı maddeye rastlanmadığı, arama çalışmalarının bugün de süreceği bildirildi.

Sabotaj girişimine geniş yer veren İsveç gazeteleri, ülkede enerji üreten 3 merkezdeki 10 nükleer santralde giriş-çıkış sırasındaki güvenlik kontrollerinin yeterli olmadığına dikkati çekti. İşçinin elinde yakalanan patlayıcı madde ise tahlil için polis laboratuvarına gönderildi.

Oskarshamn nükleer santraline sabotaj girişiminde bulunmak isterken patlayıcı maddeyle yakalan iki zanlıdan 44 yaşındaki izolasyon işçisinin 15 seneden beri santralde yazları geçici işçi olarak çalıştığı, elindeki poşetin içinde patlayıcı madde bulunan 53 yaşındaki diğer işçinin de geçici olarak çalışan kaynak işçisi olduğu, ikisinin de evli ve çocuk sahibi oldukları kaydedildi.

Polisin hakkında fazla bilgi vermediği iki zanlının da suçlamaları kabul etmedikleri belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle